COVID-19 ile ilişkili çoklu sistemik inflamatuvar sendromu olan çocuklarda mikrobiyota analizi
Microbiota analysis in children with COVID-19 associated multisystem inflammatory syndrome
  1. Tez No: 733872
  2. Yazar: CANSU SUSKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENER ÇAĞRI DİNLEYİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Şiddetli akut solunum sendromu koronavirüs 2 (SARS-CoV-2) ile enfeksiyonu takiben, çocuklarda abartılı doğal ve adaptif immün yanıtla karakterize multisistem inflamatuar sendrom (MIS-C) gelişebilir. COVID-19 enfeksiyonu geçiren olgularda da bağırsak mikrobiyota kompozisyonu değerlendirilmiş olmakla birlikte, çocuklarda çalışmalar kısıtlıdır ve MIS-C olgularında çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada, MIS-C ve akut COVID-19 enfeksiyonu tanısı alan çocuklarda intestinal ve nazofaringeal mikrobiyota kompozisyonundaki değişikliklerin değerlendirilmesi ve sağlıklı çocuklar ile karşılaştırılması planlandı. Bu prospektif çok merkezli çalışmaya, MIS-C tanısı alan 25 çocuk, COVID-19 enfeksiyonu olan 20 çocuk ve hasta grupları ile yaş ve cinsiyet olarak benzer 19 sağlıklı çocuk alındı. İntestinal ve nazofaringeal mikrobiyota kompozisyonu detaylı metagenomik analizler ile değerlendirildi. Çalışmamızda MIS-C olgularında intestinal mikrobiyota kompozisyonun COVID-19 ve sağlıklı kontrollere göre değiştiği, MIS-C'li çocuklarda Faecalibacterium prausnitzii'nin azaldığı; Bacteroides uniformis, Bacteroides plebeius, Clostridium ramosum, Eubacterium dolichum, Eggerthella lenta, Bacillus thermoamylovorans, Prevotella tannerae ve Bacteroides coprophilus baskın oldu saptandı. COVID-19 ve MIS-C olgularında nazofaringeal mikrobiyota kompozisyonunda farklılıklar olduğu saptandı. Çalışmamız MIS-C olgularında mikrobiyota kompozisyonun değerlendirildiği ilk çalışma olup, F. prausnitzii'nin azaldığı; Eggerthella lenta ve Eubacterium dolichum sıklığının arttığı saptandı. E. lenta artışı ile otoimmünite, E. dolichum baskınlığının ise metabolik disfonksiyonlar ve obezite ile ilişkili olduğu daha öncesinde gösterilmiştir. Mikrobiyota kompozisyonundaki bu değişikliklerin neden-sonuç ilişkisinin ve uzun dönem prognoz üzerine etkileri ile ilgili daha geniş çalışmalar yapılması faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Following infection with severe acute respiratory syndrome coronavirus 2 (SARS-CoV-2), children may develop a multisystem inflammatory syndrome (MIS-C), characterized by exaggerated innate and adaptive immune responses. Although the intestinal microbiota composition has been evaluated in cases with COVID-19 infection, studies in children are limited and there are no studies in MIS-C cases. This study was planned to evaluate the changes in intestinal and nasopharyngeal microbiota composition in children diagnosed with MIS-C and acute COVID-19 infection and to compare them with healthy children. In this prospective multicenter study, 25 children diagnosed with MIS-C, 20 with COVID-19 infection, and 19 healthy children who were similar in age and gender to the patient groups were included. Intestinal and nasopharyngeal microbiota composition was evaluated by detailed metagenomic analyses. In our study was found that intestinal microbiota composition changed in MIS-C cases compared to COVID-19 and healthy controls, and Faecalibacterium prausnitzii decreased, Bacteroides uniformis, Bacteroides plebeius, Clostridium ramosum, Eubacterium dolichum, Eggerthella lenta, Bacillus thermoamylovorans, Prevotella tannerae and Bacteroides coprophilus were dominant in children with MIS-C. It was determined that there were differences in the nasopharyngeal microbiota composition in COVID-19 and MIS-C cases. Our study is the first to evaluate the microbiota composition in MIS-C cases; it was determined that F. prausnitzii decreased, Eggerthella lenta and Eubacterium dolichum were dominant. It has been previously shown that the increase in E. lenta is associated with autoimmunity, and the predominance of E. dolichum is associated with metabolic dysfunctions and obesity. It would be beneficial to conduct more extensive studies on the cause-effect relationship of these changes in microbiota composition and their effects on long-term prognosis.