Lucretius'un doğa felsefesi
Natural philosophy of Lucretius
- Tez No: 733882
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP KALAYCIOĞULLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Felsefe, Ancient Linguistics and Cultures, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Latin Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Çalışmada, Lucretius'un doğa felsefesi üzerinde durulmaktadır. Çalışma üç ana bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde kronolojik bir sıralama çerçevesinde değerlendirilen presokratik filozofların doğa felsefelerine ilişkin görüşleri ele alınmaktadır ve ana meselelere olan yaklaşımlarının, ardıllarının konuyu ele alma biçimleri üzerindeki etkisi tartışılmaktadır. Presokratik filozofların görüşleri ele alınırken doksografik gelenek izlenmiştir ve varsa günümüze ulaşmış eserlerindeki metinler birincil kaynak olarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde başta Epikuros tarafından yazıldığı nakledilen Herotodos'a Mektup olmak üzere doksografik kaynaklar üzerinden Epikuros'un doğa felsefesinin ana hatları oluşturulmuştur ve Epikuros'un teorilerinin dayandığı temellerin saptanması amacıyla birinci kısımda materyalist düşüncenin gelişimine ve miras bıraktığı sorunlara ilişkin sunulan veriler, ikinci kısımda modern literatürün konuyla ilgili yorum ve tartışmalarına da yer verilerek değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise Lucretius'un doğa felsefesi, De Rerum Natura adlı eserinin birinci ve ikinci kitapları üzerinden şekillendirilmiştir ve Lucretius'un, Epikuros'un doğa felsefesinin anlaşılması noktasındaki hizmeti değerlendirilmiştir. Sonuç olarak gerek materyalist düşüncenin kendisine değin süre getirdiği felsefe sistemlerine gerekse çağının öne çıkan felsefe ekollerinin görüşlerine hakim olduğu görülen Lucretius'un, Epikuros'un felsefesini, kendi görüşlerine en yakın düşünce sistemi olması nedeniyle benimsediği anlaşılmaktır. Güçlü şair yanı öne çıkan Lucretius'un, Epikuros'un Roma'daki halefi konumunda bir filozof olduğu görülür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is emphasized on the natural philosophy of Lucretius. Study consists of three main parts. In the first part, the views of presocratic philosophers on their natural philosophies, which are evaluated in a chronological order, are discussed and the effects of their approaches to main issues on the way their successors deal with the subject are discussed. While discussing the views of presocratic philosophers, the doxographic tradition was followed and the texts in their works that have survived to the present day, if any, were evaluated as the primary source. In the second part of study, the main lines of Epicurus' natural philosophy are fashioned on doxographic sources, being in the first place The Letter to Herodotus which was reported to be written by Epicurus and in order to determine the foundations of Epicurus' theories, the data presented in the first part regarding the development of materialist thought and the problems it inherited were evaluated by giving place to the comments and discussions of the modern literature on the subject in the second part. And in the third part, natural philosophy of Lucretius is fashioned on the first and second books of his work which named De Rerum Natura and the service of Lucretius in understanding the natural philosophy of Epicurus is evaluated. As a result, it is understood that Lucretius, who is seen to have mastered both the philosophical systems brought by materialist thought to himself and the views of the prominent philosophical schools of his age, adopted the philosophy of Epicurus because it was the closest thought system to his own views. It is seen that Lucretius, who stands out with his strong poetic side, was a philosopher in the position of successor of Epicurus in Rome.