İsmail b. Abdurrahman es-Suddî'nin tefsirciliği
Ismāil b. Abdurrahmān es-Suddī's perspective about tafsīr
  1. Tez No: 733898
  2. Yazar: MESUT TAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİS ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
Bu çalışmanın temel gayesi, tabiûn dönemi âlimlerinden olan İsmâil b. Abdurrahmân es-Suddî'nin tefsir metodolojisini tespit etmektir. Suddî'nin tefsir metodolojisini konu alan bu çalışma giriş, üç ana bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş kısmında araştırmanın konusu, kapsamı, amacı, yöntemi, çalışma konusunu ilgilendiren literatür ile Suddî'nin yaşadığı dönem, hayatı ve ilmi kişiliği hakkında genel bilgiler verilmiştir. Birinci Bölümde Taberî'nin Câmiu'l-Beyân ve İbn Ebû Hatim'in Tefsiru'l-Kur'âni'l- 'Azim adlı tefsirlerinde geçen Suddî rivâyetleri tespit edilmiştir. Taberî ve İbn Ebû Hatim tefsirleri, Suddî rivâyetleri bağlamında karşılaştırmalı analiz edilmiştir. İkinci Bölümde, Suddî tefsirinde anlama ulaşma yöntemi tespit edilmiştir. Bu bölümde anlama ulaşma yöntemini tespit etmek için Metin dışı veriler ve metin içi veriler ana başlıkları altında tefsir metodolojisi belirlenmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde, Hükümlere ulaşmada kullandığı tev'il-yorum yöntemi tespit edilmiştir. Bu bölümde kelâmî te'vil yöntemi ve fıkhi tev'il yöntemi ana başlıkları altında hükümlere ulaşma metodolojisi tespit edilmeye çalışılmıştır. Sonuç bölümünde ise Suddî tefsir metodolojisine ilişkin tespitler ve neticelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the tafsir methodology of Ismāil b. Abdurrakhmān es-Suddī who is a scholar of the“tabiūn”period. This study, which is about Suddī's tafsir methodology, consists of an introduction, three main sections, and a conclusion. In the introduction, general information about the subject, the scope, the goal, and the method of this research and literature about the research are given. In addition, period that Suddī lived, her life and scientific personality are generally mentioned. In the first section, opinions by Suddī narrated by Tabarī in his book“Cāmiu'l-Beyān”and İbn Abī Khātim in his book“Tafsīru'l-Qur'āni'l-ʻAzīm”are determined. The tafsirs of Tabarī and İbn Abī Khātim were analyzed comparatively in the context of Suddī narrations. In the second part, the method used by Suddī to reach the meaning in his tafsir has been determined. His tafsir methodology was determined under main headings of non-text data and in-text data to designate the method of reache the meaning. In the third part, the ta'wīl method, which was used by Suddî has been determined. In this section, under the main headings of the“theological ta'wīl”method and“legal ta'wīl”method the methodology of reaching the legal judication has been determined. In the conclusion part, the determinations, and consequences of Suddī's tafsir methodology have been included.