Hastane öncesi sağlık personelinin prone kardiyo pulmoner resüsitasyon hakkında bilgi düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge level of pre-hospital health personnel about prone cardio-pulmonary resusitation
- Tez No: 733912
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL PAMUKÇU GÜNAYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
GİRİŞ: Prone KPR özellikle son dönemde COVID-19 pandemisiyle birlikte önemi bir kat daha artan bir müdahale biçimidir. Prone KPR prone pozisyonda takip edilen hastalarda gelişen arrestin yönetilmesinde veya prone pozisyonda arrest olarak bulunan hastalarda ön plana çıkan bir müdahale şeklidir. Bu hastaların hastaneler arası nakli sırasında ve olay yeri müdahalesinde görev yapan hastane öncesi sağlık personelinin bu konuda özellikle bilgi sahibi olması önem arz etmektedir. Bu çalışmada hastane öncesi sağlık personelinin bu konudaki bilgi düzeyinin belirlenmesi amaçlanmıştır. MATERYAL VE YÖNTEM: Çalışmamız tek merkezde yapılan kesitsel bir anket çalışmasıdır. Çalışmaya 1-31Temmuz 2021 tarihleri arasında tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesine ambulans ile hasta nakleden hastane öncesi sağlık personeli dahil edildi. Katılımcılara 25'i demografik bilgiler ve eğitim durumlarını tespit etmeyi amaçlayan, 6'sı prone KPR konusunda teorik teknik bilgi ölçen toplamda 31 soruluk anket yöneltilmiştir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTİON: Prone CPR's importance has increased with the recent COVID-19 pandemic. It is a prominent form of intervention in the management of arrest in patients followed in the prone position or in patients with arrest in the prone position. It is important that the pre-hospital health care personnel who work in the inter-hospital transfer of these patients and in the scene intervention should be especially knowledgeable about this issue. In this study, we aimed to determine the level of knowledge of pre-hospital health personnel on this subject. MATERIAL AND METHOD: Our study is a survey study aimed at the participation of pre-hospital health personnel who brought patients to Ankara City Hospital between 1-31 July 2022. A total of 31 questions were directed to the participants, 25 of which questioned demographic information and educational status, and 6 of which measured theoretical knowledge.