Süt dişlerine uygulanan kompomer ve bulk-fill kompozit restorasyonlarda rebonding ajanın mikrosızıntı, yüzey pürüzlülüğü ve mikrosertliğe etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of rebonding agent on microleakage, surface roughness and microhardness in compomer and bulk-fill composite restorations applied to primary teeth
  1. Tez No: 733951
  2. Yazar: AYŞE RUVEYDA GÖÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA BEZGİN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmanın amacı, bir rebonding ajanın çocuk diş hekimliğinde sıklıkla kullanılan restoratif materyaller olan kompomer ve bulk-fill kompozit restorasyonların yüzeyine uygulanmasının mikrosızıntı, yüzey pürüzlülüğü ve mikrosertlik üzerine etkisinin in-vitro koşullarda incelenmesidir. Mikrosızıntı deneyi için, 90 adet çürüksüz süt molar dişe sınıf V kaviteler açılmış ve hazırlanan dişler iki eşit gruba ayrılmıştır (kompomer ve bulk-fill kompozit rezin). Yüzey pürüzlülüğü ve mikrosertlik deneyleri için 9 mm çap ve 3 mm yüksekliğinde teflon kalıplar kullanılmış ve hazırlanan örnekler iki eşit gruba ayrılmıştır (kompomer ve bulk-fill kompozit). Her gruptan 15 örneğe bitirme ve Sof-lex disk ile polisaj uygulanmış, 15 dişe bitirme ve Biscover LV ile polisaj uygulanmıştır. Her gruptan 15 örneğe herhangi bir bitirme ve polisaj işlemi uygulanmamıştır. Mikrosızıntının değerlendirilmesi için gümüş nitrat ve fotoğraf geliştirici solüsyonlarda bekletilen örnekler, mikro-BT cihazı ile taranmış, elde edilen kesitsel görüntüler yapılandırılarak üç boyutlu görüntüler elde edilmiş ve görüntüler restorasyon ve diş yüzeyi arasında izlenen mikrosızıntı hacimleri açısından incelenmiştir. Yüzey pürüzlülüğü değerlendirmesi Atomik Kuvvet Miksroskopu (AFM) cihazı ile yapılmıştır. Mikrosertlik değerlendirilmesi Vickers testi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of application of a rebonding agent on the surface of compomer and bulk-fill composite restorations, which are restorative materials frequently used in pediatric dentistry, on microleakage, surface roughness and microhardness in in-vitro conditions. Class V cavities were preparaed in 90 caries-free primary molar teeth and the prepared teeth were divided into two equal groups (compomer and bulk-fill composite). Teflon molds with a diameter of 9 mm and a height of 3 mm were used for surface roughness and microhardness tests, and the prepared samples were divided into two equal groups (compomer and bulk-fill composite). 15 specimens from each group were finished and polished with a Sof-lex disc, 15 specimens were finished and polished with Biscover LV. No finishing or polishing was applied to 15 samples from each group. For the evaluation of microleakage, the samples were kept in silver nitrate and photo-enhancing solutions and scanned with a micro-CT device. The three-dimensional images were obtained by structuring the cross-sectional images and these images were examined in terms ofmicroleakage volumes between the restoration and the tooth surface. Surface roughness evaluation was made with the AFM device. Microhardness evaluation was made with the Vickers test.