Kolon kanserlerinde tümör depoziti varlığının onkolojik sonuçlar üzerine etkisi, tümör lokalizasyonu ve histopatolojisi ile ilişkisi
The effect of the tumor deposit on oncological results and its relationship with tumor localization and histopathology in colon cancers
  1. Tez No: 733967
  2. Yazar: GUNEL MAMMADOVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ EMRE ATICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Kolon kanserlerinin prognozunu olumsuz yönde etkileyen faktörlerle ilgili yapılan çalışmaların bir bölümü tümör depozitleri üzerine yoğunlaşmıştır. Çalışmaların büyük bir bölümünü içeren küçük, tek merkezli retrospektif çalışmalarda tümör depozitinin varlığı tüm kolon bölgelerini kapsayacak şekilde genel olarak değerlendirilmiş ve tümör lokalizasyonu ile ilişkisi araştırılmamıştır. Biz de bu çalışmamızda sağ ve sol kolon kanserli hastalarda tümör depoziti insidansını, tümör lokalizasyonu ile ilişkisini ve eğer varsa onkolojik sonuçlar üzerine olan etkilerini araştırmayı amaçladık Gereç ve Yöntem : Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Etik Kurulundan 14.09.2020 tarihli ve 14.09.2020-75 protokol numaralı etik kurulu onayı alındı. Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Ocak 2014- Aralık 2018 tarihleri arasında kolon kanseri sebebiyle ardışık olarak elektif ameliyat edilen hastalar retrospektif olarak incelendi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 244 hastanın %43,4'ü kadın (n=106), % 56,6'sı erkek idi (n=138). Hastaların %51,63'ü sağ kolon kanseri (n=126), geri kalan % 48,37'si sol kolon kanseri (n=118) sebebiyle opere edildi. Sağ ve sol kolon kanseri nedeni ile opere edilen hastaların vücut kitle indeksleri (VKİ) sırasıyla ortalama 25,93 ± 2,95 (kg/m2) ve 27,47 ± 5,73 (kg/m2) olarak saptandı. Her iki grup arasında yaş, cinsiyet, BMİ, ASA, ECOG, tümör evresi ve adjuvan kemoterapi kür sayısı açısından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p >0.05).
Özet (Çeviri)
Purpose: Some of the studies have focused on tumor deposits because the negatively affect the prognosis of colon cancers. In small, single-center retrospective studies that included most of the studies, the presence of tumor deposit was evaluated in a general way to cover all colon regions and its relationship with tumor localization was not investigated. In this study, we aimed to investigate the incidence of tumor deposit, its relationship with tumor localization, and its effects on oncological outcomes, if any, in patients with right and left colon cancer. Methods: Ethics committee, protocol number 14.09.2020-75 and approval dated 14.09.2020 was obtained from the Ethics Committee of Marmara University Faculty of Medicine Health Sciences Institute. Patients who had consecutive operations for colon cancer at Marmara University Pendik Training and Research Hospital between January 2014 and December 2018 were retrospectively analyzed. Results: 244 patients included in the study, 43.4% (n=106) were female and 56.6% were male (n=138). 51.63% of the patients were operated for right colon cancer (n=126), the remaining 48.37% for left colon cancer (n=118). The mean body mass index (BMI) of the patients who were operated for right and left colon cancer were found to be 25.93 ± 2.95 and 27.47 ± 5.73, respectively. There was no statistically significant difference between the two groups in terms of age, gender, BMI, ASA, ECOG, tumor stage and number of adjuvant chemotherapy courses (p >0.05).