Anonim ve limited şirketlerde özel sorumluluk halleri
Specific responsibilities at joint stock companies and limited companies
- Tez No: 733995
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA CENKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Anonim şirketlerde yönetim kurulu üyeleri, limited şirketlerde ise müdürler şirketin hem temsil hem de yönetim organıdır. Yönetim kurulu üyeleri ile müdürler kanunda, esas sözleşmede veya iç yönergede yer alan sorumluluklarını kusurlarıyla ihlal etmeleri halinde zarar görenler sorumluluk davası açabilir. Her an sorumluluk davası ile karşı karşıya kalma tehlikesi altında bulunan sorumluların özen yükümlülüğüne uygun bir şekilde hareket etmeleri gerekir. Bu çalışma ile amaçlanan Türk Ticaret Kanunu'nda düzenlenen özel sorumluluk halleri bakımından anonim şirketlerde yönetim kurulu üyeleri, limited şirketlerde ise müdürlerin hukuki sorumluluklarının detaylıca incelemesidir. Çalışmamızın birinci bölümünde yönetim kurulu üyeleri ile müdürlerin şirketle aralarındaki ilişkinin hukuki niteliği, hukuki sorumluluğa hakim ilkeler, farklılaştırılmış teselsül ilkesi ve müteselsil sorumluluk ile sorumlular çevresi incelenmiştir. İkinci bölümde TTK m. 549-552 arasında ve m. 395/1, 395/2, 396 ile 393'te düzenlenen belgelerin ve beyanların kanuna aykırılığı, sermaye hakkında yanlış beyanlar ve ödeme yetersizliğinin bilinmesi, ayın ve işletmelere değer biçilmesinde yolsuzluk, şirketle işlem yapma yasağı, şirkete borçlanma yasağı, rekabet yasağı ile müzakereye katılma yasağı ayrı ayrı ele alınmıştır. Çalışmamızın üçüncü bölümünde ise sorumluluk davasının hukuki niteliği ve şartları, tarafları, yaptırımları, görev, yetki ve yargılama gibi usul işlemleri incelenmiş ve sorumluluğu sona erdiren diğer hallerden ibra, sulh sözleşmesi, hak düşürücü ve zamanaşımı sürelerine değinilmiştir. TTK m. 195-206, 193, 338/2'de düzenlenen şirketler topluluğunda hakimiyetin hukuka aykırı kullanılması, yapı ve tür değişikliğine ilişkin işlemlerin hatalı yürütülmesi ve pay sahibi sayısının bire düşmesi durumunda gereken işlemlerin yapılmaması hallerindeki sorumluluk esasları çalışmanın dışında bırakılmıştır.
Özet (Çeviri)
Members of the board of directors (BoD) in joint stock companies (JSC) and bord of managers (BoM) in limited liability companies (LLC) are both the representative and management body of the company. Responsibilities of the members of the BoD and BoM, who have two significant roles in the company organization for the continuity of the company, are directly proportional to their areas of authority. In case the members of the BoD and BoM breach of warranty in the law, the articles of association or the internal directive through their faults, a liability case may be filed against the responsible persons in order to compensate the damage. For this reason, those responsible, who may be faced with a liability case at any moment, should act within the regulations of the law as a prudent manager in accordance with the responsibility of attention and care. The aim of this study is to examine in detail the legal responsibilities of the members of the BoD in the JSC and BoM in the LLC in terms of special liability situations regulated in the Turkish Commercial Code (TCC). Members of the board of directors (BoD) in joint stock companies (JSC) and bord of managers (BoM) in limited liability companies (LLC) are both the representative and management body of the company. Responsibilities of the members of the BoD and BoM, who have two significant roles in the company organization for the continuity of the company, are directly proportional to their areas of authority. In case the members of the BoD and BoM breach of warranty in the law, the articles of association or the internal directive through their faults, a liability case may be filed against the responsible persons in order to compensate the damage. For this reason, those responsible, who may be faced with a liability case at any moment, should act within the regulations of the law as a prudent manager in accordance with the responsibility of attention and care. The aim of this study is to examine in detail the legal responsibilities of the members of the BoD in the JSC and BoM in the LLC in terms of special liability situations regulated in the Turkish Commercial Code (TCC). In the first part of my study, the legal nature of the relationship between the members of the BoD, BoM and the company, the principles governing legal responsibility, the principle of differentiated succession and joint liability, the circle of several responsibilities and responsible persons are examined. In the second part, the illegality of the documents and declarations regulated in Articles 549 - 561 of the TCC and Articles 395/1, 395/2, 396 and 393 false statements about capital and in ad equacy of payment, the valuation of the capital in kind and businesses corruption, prohibition of dealing with the company, prohibition of borrowing from the company, prohibition of competition and prohibition of participating in the negotiations are discussed individually In the third part of the study, the legal nature and conditions of the liability case, its parties, sanctions, procedural procedures such as duty, authority and judgment are examined and the other situations that end the liability, such as quittance, settlement agreement, foreclosure and statute of limitations are mentioned. It should be noted that, in the second part the illegal use of dominance in the group of companies regulated in articles 195-206, 193, 338/2 of the TCC, erroneous execution of transactions regarding change of structure and type and failure to take necessary actions in case the number of shareholders reduces to one liability principles are not included.