CIC-rearanjman sarkomlarda sı̇klı̇n E1 ekspresyonunun ewı̇ng sarkomlar ı̇le ayırıcı tanısındakı̇ önemı̇, klı̇nı̇k, hı̇stomorfolojı̇k ve ı̇mmünhı̇stokı̇myasal parametrelerle ı̇lı̇şkı̇si
The importance of cyclin-E1 expression in the differential diagnosis of CIC-rearrangement sarcomas and ewing sarcomas, its relationship with clinical, histomorphological and immunohistochemical parameters
- Tez No: 733994
- Danışmanlar: DR. FİSUN ARDIÇ YÜKRÜK, PROF. DR. SİBEL YENİDÜNYA, DOÇ. DR. KEMAL KÖSEMEHMETOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: CIC rearanjman sarkomlar (CRS), EWSR1 gen rearanjmanı içermeyen küçük yuvarlak hücreli tümörler grubunda yer alan yüksek dereceli sarkomlardır. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 2020 sınıflamasından önce Ewing benzeri sarkom olarak nitelendirilen CRS olguları, Ewing Sarkomu'na (ES) göre daha agresif klinik ve patolojik özellikler göstermesi ile güncel DSÖ sınıflamasında ayrı bir başlık altında incelenmektedir. CRS'lerde en sık görülen gen rearanjmanı olan CIC::DUX4 tümörlerde, siklin E1 gen ekpresyonunda artışın tümörün büyümesi ile ilişkili olduğunu gösteren deneysel çalışma bulunmaktadır. Ayrıca immünohistokimyasal siklin E1 ekspresyonundaki artışın osteosarkom ve kordoma gibi tümörlerde kötü prognostik faktör olduğu gösterilmiştir. Çalışmamızda, CIC rearanjman tümörler başta olmak üzere küçük yuvarlak hücreli tümörlerde, immünohistokimyasal siklin E1 ekspresyon düzeyinin saptanması ve klinikopatolojik özellikler ile ilişkisinin olup olmadığını incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza küçük yuvarlak hücreli tümör tanısı almış ES, Atipik ES ve ES benzeri sarkom olarak yorumlanmış 40 hasta dahil edildi. Doku mikroarray yöntemi (DMA) ile hazırlanmış parafin bloklardan alınan kesitlerde ayrılma FISH yöntemi ile EWSR1 ve CIC gen rearanjmanları araştırıldı ve siklin E1 antikoru ile boyandı. Siklin E1 ekspresyon şiddetine göre gruplanarak klinikopatolojik verilerle karşılaştırıldı. Bulgular: FISH çalışmasında 40 olgunun 5'i CIC (+), 22'si EWSR1 (+) ve 13'ü EWSR1 (-) / CIC (-) olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: CIC rearrangement sarcomas (CRS) are high grade sarcomas in the group of small round cell tumors that do not contain EWSR1 gene rearrangement. CRS, which was described as Ewing-like sarcoma before the World Health Organization (WHO) 2020 classification, is now examined under a separate title in the current WHO classification; since they show more aggressive clinical and pathological features compared to Ewing's Sarcoma (ES). There is an experimental study showing that the increase in cyclin E1 gene expression is associated with tumor growth in CIC::DUX4 tumors, which is the most common gene rearrangement in CRSs. In addition, immunohistochemical high expression of cyclin E1 has been shown to be a poor prognostic factor in tumors such as osteosarcoma and chordoma. In our study, we aimed to determine whether the immunohistochemical cyclin E1 expression level is correlated with clinicopathological features in small round cell tumors, especially in CIC-rearrangement tumors. Materials and Methods: Forty patients diagnosed as small round cell tumor with a comment as ES, atypical ES and ES-like sarcoma were included in our study. EWSR1 and CIC gene rearrangements were investigated by FISH method in sections taken from paraffin blocks prepared by tissue microarray method (TMA) and stained with Cyclin E1 antibody. They were grouped according to the level of cyclin E1 expression intensity and compared with clinicopathological data. Results: According to the FISH, 40 cases were distributed as 5 CIC (+), 22 EWSR1 (+), and 13 EWSR1 (-) / CIC (-).