Kıyı alanlarında senaryo destekli değerlendirme yönteminin finansal modellemesi
Financial modelling with contingent valuation method at the coastal zones
  1. Tez No: 734032
  2. Yazar: MUHARREM FATİH GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM GAZİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Ekonomi, Çevre Mühendisliği, Marine Science, Economics, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizel Çevre Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Denizel çevre kaynaklarının sağladığı mal ve hizmetlerin toplam ekonomik değerinin gerçekleştirilmesi planlanan yatırımlarla ilgili hazırlanan fayda - maliyet analizine dâhil edilmesi amacıyla senaryo destekli değerlendirme yönteminin yatırım kararlarının alınmasında temel oluşturan finansal modellemede kullanımı incelenmektedir. Bu çerçevede, ilk olarak denizel çevre kaynaklarının oluşturduğu çevresel sermayenin toplam ekonomik değerinin tespit edildiği yöntemler incelenmekte ve bunlar arasında bireylerin mal ve hizmetlere ait tercihlerinin değerlendirildiği senaryo destekli değerlendirme yönteminin toplam ekonomik değeri oluşturan bileşenlerin tamamının toplam ekonomik değerinin tayininde uygulanabilen tek yöntem olduğu belirtilmektedir. Akabinde; bölgede yapılması planlanan yatırımların fizibilitesinin hesaplandığı finansal model ele alınmaktadır. Standart uygulamada yaygın olarak kullanılan ve esnek bir hesaplama sağlamak amacıyla Microsoft Excel dosyası formatında hazırlanan finansal modelin yapısı incelenmektedir. Bu kapsamda, yatırımla ilgili karar alma sürecinde temel alınacak analiz ve değerlendirmeler herhangi bir program/makro içermeyen, basit akışlar adımları, kontrol kolaylığı ve gerekli açıklamaları ihtiva eden bir yapıda finansal fizibilite modeli izah edilmektedir. Son kısımda ise, denizel çevre kaynaklarının sürdürülebilir kullanımı için denizel çevre alanları projelerinde kullanılacak senaryo destekli değerlendirme yönteminin sonuçları ile finansal fizibilite modelinin analizi karşılaştırılmakta ve uygulama üzerine değerlendirme ve öneriler ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Financial modeling basis for investment decisions with the contingent valuation method with is examined in order to include the total economic value of the goods and services provided by the marine environmental resources in the cost-benefit analysis for prepared for the planned investments. Initially, the methods in which the total economic value of environmental capital provided by marine environmental resources is examined in this context and it is stated that the contingent valuation method is the only method among them to apply the total economic value of all the elements building up the total economic value. Then; the financial model basis for feasibility calculation for planned investments in the region is explained. The structure of the financial model widely used in standard practice and prepared in Microsoft Excel file format to provide a flexible calculation is studied. In this context, the analysis and evaluations that will be based on the investment decision making process are explained in a structure that does not include any program / macro, simple flows steps, ease of control and necessary explanations. Finally, results of the contingent valuation method to be used in coastal zone projects are compared with the analysis of the financial feasibility model and evaluation and suggestions are provided to implement sustainable use of marine environmental resources.