Türk limanları ve terminallerinde Seveso uygulamalarının incelenmesi : Körfez Bölgesi limanları örneği
Examination of Seveso Applications in Turkish Ports and Terminals : Example of Ports in Korfez Region.
- Tez No: 734033
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM SAATCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Denizcilik, Kazalar, Marine Science, Marine, Accidents
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
İnsanlık, tarih boyunca birçok doğal felaketle karşı karşıya kalmıştır. Endüstriyel devrimle birlikte bu felaketlere adına teknojenik felaket de denen endüstriyel felaketler eklenmiştir. Endüstriyel felaketlerin doğa ve insanlık üzerinde en yıkıcı etkiye sahip olanları petrol ve kimyasal tesislerinde meydana gelmektedir. Bu tez çalışmasında, bir endüstriyel felaket olan Seveso'nun ardından uygulamaya konulan yönetmelik ve zaman içinde devam eden kazalar ve tecrübelerle birlikte sürecin gelişimi açıklanmaktadır. Bununla birlikte risk yönetimine dair bir literatür taraması sunulmaktadır. Endüstriyel kazalar açısından riskli işletmeler olan limanlar ve depolama tesislerinin İzmit Körfezi'ndeki örnekleri üzerinden Türkiye'deki Seveso uygulamaları ve büyük endüstriyel kazaların önlenmesi amacıyla yürürlüğe konan yönetmelik ve uygulamalar incelenmiştir. Çalışma, bir tartışma ve sonuç yazısı ile bitirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Humanity has faced many natural disasters throughout history. Along with the industrial revolution, industrial disasters also called technogenic disasters have been added to these disasters. Industrial disasters have the most devastating effect on nature and humanity, and they occur in oil and chemical plants. In this thesis, it is explained the development of the process with the regulations and the ongoing accidents and experiences that were put into practice after Seveso, an industrial disaster. However, there is a literature review on risk management. Seveso applications in Turkey and regulations and applications put into force in order to prevent major industrial accidents are examined through the samples of ports and storage facilities which are risky businesses in terms of industrial accidents. The study is completed with a discussion and conclusion letter.