Dünya'da ve Türkiye'de kruvaziyer turizmi-yeni akımlara güncel bir örnek: Galataport/ Istanbul
Cruise tourism in the world and Turkey-a current example of new trends: Galataport/Istanbul
  1. Tez No: 734079
  2. Yazar: ERSİN YUMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH MEHMET ADATEPE, DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN BORA USLUER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Kruvaziyer turizmi yıllar içerisindeki büyüme ve gelişmesiyle popüler tatil seçenekleri arasına girmesinin yanında ülke ekonomilerinin önemli gelir kalemlerinden olmuştur. Kruvaziyer endüstrisine olan talep artıkça, endüstrideki firmalar kruvaziyer gemilerine yeni özellikler katmaya başlamıştır. Kruvaziyer endüstrisinde tercihi etkileyen bir diğer önemli faktörde destinasyonlar ve kruvaziyer limanlarıdır. Gerek döviz girişi gerekse istihdam olanaklarıyla ekonomiye olan katkısı ortada olan bu endüstrinin gelişmesi için ülkeler yeni liman projeleri yapmaya başlamıştır. Kuşkusuz bu yeni liman projelerinden en dikkat çekenlerden birisi de Galataport Kruvaziyer Liman Projesidir. İstanbul geçmişi, tarihi dokusu, kültürel yapısı ve doğal güzellikleriyle turistleri kendine çeken bir şehir olma özelliğine sahip bir şehirdi. Yeni kruvaziyer limanı olacak olan Galataport ile bu güzel şehrin daha çekici hale gelmesi kuvvetle muhtemeldir. Bu tez çalışmasının temel amacı, Galataport Liman Projesi'nin Türkiye Kruvaziyer Turizimine gelecekteki olası etkilerinin değerlendirilmesidir. Bu bağlamda öncelikle dünya kruvaziyer turizmine akabinde Akdeniz ve Karadeniz kruvaziyer turizmine, ekonomilerine olan etkileriyle birlikte değinilmiştir. Daha sonra Galataport projesi detaylı bir şekilde incelenmiş, alanında uzman kişilerle yarı yapılandırılmış mülakat yöntemi kullanılarak görüşmeler yapılmış ve elde edilen bilgiler sonuç kısmında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cruise tourism has become one of the popular holiday options with its growth and development over the years, and has become one of the important income items of the country's economies. As the demand for the cruise industry increased, companies in the industry began to add new features to cruise ships. Destinations and cruise ports are another important factor affecting the choice in the cruise industry. Countries have started to make new port projects for the development of this industry, whose contribution to the economy is obvious with both foreign exchange inflow and employment opportunities. Undoubtedly, one of the most striking of these new port projects is the Galataport Cruise Port Project. Istanbul was a city that attracted tourists with its history, historical texture, cultural structure and natural beauties. With Galataport, which will be the new cruise port, it is highly likely that this beautiful city will become more attractive. The main objective of this thesis, for Galataport project of tourism to Turkey Cruise is to assess the likely future impacts. In this context, firstly the world cruise tourism and then the Mediterranean and Black Sea cruise tourism together with its effects on their economies were mentioned. Later, the Galataport project was examined in detail, interviews were made with experts in their fields using the semi-structured interview method, and the obtained information was evaluated in the conclusion part.