Bebeği yoğun bakım ünitesinde yatan annelerin bakıma katılma ve duygudurum profilleri ile postpartum depresyon arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Examine the relationship between the state of participation in care and the mood profiles of mothers whose babies were hospitalized in the intensive care unit and postpartum depression
- Tez No: 734234
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİYE TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu araştırma ile bebeği yoğun bakım ünitesinde yatan annelerin bakıma katılma durumları ile duygu durum profillerinin postpartum depresyon ile ilişkisini incelemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı tipteki bu araştırmada güç analizi uygulanarak örneklem sayısı 84 olarak tespit edilmiştir. Araştırma verilerinin toplanmasında“Kişisel Tanılama Formu”,“Bakıma Katılımı Değerlendirme Ölçeği”,“Duygudurum Profili”ve“Edinburg Doğum Sonu Depresyon Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler etik kurul ve kurum izninin alınmasının ardından 15 Nisan 2021-1 Eylül 2021 tarihleri arasında bebekleri bir kamu hastanesinin yenidoğan yoğun bakım ünitesinde tedavi gören, örnekleme dâhil edilme kriterine uygun olan annelerden toplanmıştır. Verilerin analizinde, frekans dağılımı, tanımlayıcı istatistikler, t testi, Mann Whitney U testi, tek yönlü varyans analizi (One Way ANOVA), Kruskal Wallis testi, Levene testine,“çoklu karşılaştırma testi”(Bonferroni ya da Tamhane's T2) testleri, Bonferroni ve Tamhane's T2 testine uygulanmıştır. Bulgular ve tartışma: Katılımcıların yaş ortalaması 29,27±6,46, %39,3'ü lise mezunu, %31,0'i yüksekokul/üniversite mezunudur.
Özet (Çeviri)
INTRO AND PURPOSE: The thesis aimed to examine the relationship between the state of participation in care and the mood profiles of mothers whose babies were hospitalized in the intensive care unit and postpartum depression. MATERIALS AND METHODS: In this case study, the number of samples was determined as 84 by applying power analysis. To collect research data“Personal Identification Form”,“Care Participation Scale”,“Mood Profile Scale”and“Edinburgh Postpartum Depression Scale”has used. The data, after getting permission from the ethics committee and ethics institution between 15 April 2021- and 1 September 2021 were collected from mothers whose babies were treated in the neonatal intensive care unit of a public hospital and who met the inclusion criteria. In the analysis of data, frequency distribution, descriptive statistics, t-test, Mann Whitney U test, one-way analysis of variance (One Way ANOVA), Kruskal Wallis test, Levene test,“multiple comparison test”(Bonferroni or Tamhane's T2) tests, Bonferroni and It was applied to Tamhane's T2 test. FINDINGS: The mean age of the participants is 29.27±6.46, 39.3% of them are high school graduates, and 31.0% are college/university graduates.