Akademik Arapça dil öğretim setinin dört temel dil becerisi yönünden incelenmesi
An analysis of the academic Arabic language teaching set in terms of four basic language skills
- Tez No: 734233
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET MÜCAHİT ASUTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Eastern Linguistics and Literature, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışma giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmanın amacı, önemi, sınırlılıkları ve yönteminden bahsedilmiştir. Birinci bölümde yabancı dil öğretimindeki dinleme, konuşma, okuma ve yazma becerilerinin her biri müstakil olarak ele alınmış; bu becerilerin dil öğretimindeki rolüne, tür ve modellerine, öğretim stratejilerine, öğretim esnasında takip edilecek aşama ve yöntemlere, öğretim sürecinde karşılaşılan zorluklara ve çözüm önerilerine, becerilerin geliştirilmesi için yapılabilecek etkinliklere yer verilmiştir. Ayrıca bu bölümde yabancı dil öğretimi için hazırlanan kitap serilerinde dört temel dil becerisinin etkin biçimde öğretimine ilişkin bazı ölçütler oluşturulmuştur. İkinci bölümde, Türkiye'deki yüksek öğretim programlarında Arapça öğretimi için ders kitabı olarak okutulmakta olan (el-'Arabiyyetu li'l-Câmi'ât) Akademik Arapça Dil Öğretim Setinin dinleme, konuşma, okuma ve yazma serileri dört temel dil becerisinin öğretimi yönünden incelenmiştir. Öncelikle setin biçim ve içerik açısından genel tanıtımı yapılmış ardından setteki dinleme, konuşma, okuma ve yazma kitaplarından alınan ders örnekleri yardımıyla ve eleştirel bir bakış açısıyla setin olumlu ve olumsuz yönleri ortaya konmaya çalışılmıştır. Sonuç bölümünde ise birinci bölümde oluşturulan kriterler ve ikinci bölümde elde edilen bulgular çerçevesinde araştırma genel olarak bir değerlendirmeye tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study consists of an introduction, two chapters and a conclusion. The introduction comprises the purpose, the importance, the scope, and the method of the study. In the first chapter, each of the listening, speaking, reading, and writing skills in foreign language and their role in language teaching is handled independently. Also, the types and models, the teaching strategies, the stages and methods to be followed during teaching, the difficulties encountered in the teaching process, some solution recommendations and the activities that can be implemented for developing these skills are examined. In addition, in this section, some criteria have been established to acquire an effective way for teaching basic language skills in the book series prepared for foreign language teaching. In the second chapter, the listening, speaking, reading, and writing series of the Academic Arabic Language Teaching Set (el-'Arabiyyetu li'l-Câmi'ât), which is used as a textbook for teaching Arabic in higher education programs in Turkey, were analyzed in terms of teaching four basic language skills. Firstly, the set was introduced in terms of form and content, afterwards, the positive and negative aspects of the set were tried to be revealed with a critical approach through the lesson examples taken from the listening, speaking, reading and writing textbooks in the set. In the conclusion of the study, the research was evaluated in general within the framework of the criteria established in the first chapter and the findings obtained in the second chapter.