Dil ve konuşma terapistlerinin mesleki profilleri, kişilik özellikleri ve bilişsel duygu düzenleme stratejileri ile algısal ses değerlendirmeleri arasındaki ilişki
The relationship between occupational profiles, personality traits, cognitive emotion regulation strategies and perceptual voi̇ce evaluati̇on of speech and language therapists
  1. Tez No: 734240
  2. Yazar: MUSTAFACAN ALEMDAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EMRAH CANGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Algısal ses değerlendirmesinde standart bazı ölçekler kullanılsa da bu değerlendirmeler klinisyenlerin kimi özelliklerinden etkilenme olasılığına sahiptir. Bu çalışmada ise, dil ve konuşma terapistlerinin (DKT) mesleki profilleri, kişilik özellikleri ve bilişsel duygu düzenleme stratejilerinin algısal ses değerlendirme puanlarına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma grubunu, 33 DKT ve nodül tanısı almış 9 kadın vaka oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak, DKT'lere Mesleki Profil Anketi, Beş Faktör Kişilik Ölçeği ve Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği kullanılmıştır. Hastalardan alınan kayıtlar AKG-P220 mikrofon ile kaydedilmiş ve kişilerden 5 saniye boyunca uzatılmış /a/ ünlü fonasyonu gerçekleştirmeleri istenmiştir. Hastalardan alınan bu örnekler DKT'ler tarafından GRBAS [Genel (G-Grade), Kabalık (R-Roughness), Nefeslilik (B-Breathiness), Güçsüzlük (A-Asthenia), Gerginlik (S-Strain)] kullanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Although various standard scales are being used for perceptual voice assessment, these assessments are prone to be affected by certain characteristics of clinicians. This study aimes to examine the effects of speech and language therapists' (SLT) occupational profiles, personality traits and cognitive emotion regulation strategies on perceptual voice evaluation scores. 9 females who has diagnosed with nodules and 33 SLTs were included to this study. Occupational Profile Questionnaire, Five Factor Personality Scale and Cognitive Emotion Regulation Scale were used to collect data from SLTs. Recordings taken from the patients were recorded using the AKG-P220 microphone and the subjects were asked to perform the extended /a/ vowel phonation for 5 seconds. Samples obtained from patients were examined by SLTs using GRBAS [General (G-Grade), Roughness (R-Roughness), Breathiness (B-Breathiness), Weakness (A-Asthenia), Tension (S-Strain)].