Aydın'ın siyasi, sosyal ve kültürel hayatı(1923-1950
Political, social and cultural life of Aydin(1923-1950)
- Tez No: 734291
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 270
Özet
Bu çalışmada Aydın halkevleri ana konusu çerçevesinde Aydın'ın siyasi, sosyal ve kültürel yapısı beraber ele alınmıştır. Bu doğrultuda, birinci ve ikinci bölümlerde Aydın'ın siyasi yapısı, Aydın Cumhuriyet Halk Partisi teşkilatlanması ve faaliyetleri, Aydın belediyecilik faaliyetleri gibi siyasi yapılanmaya ve yönetime dair detaylar üzerinde durulmuştur. Aydın milletvekilleri detaylı olarak sıralı şekilde verilmiştir. Üçüncü bölümde ise; Aydın'ın sosyal-kültürel yapısı açıklanmış ve Aydın şehrine sosyal alanda hizmet etmek amacıyla kurulan kurum ve kuruluşlardan bahsedilmiştir. Halkevlerinin anlatımına geçmeden önce halkevlerinin temelini oluşturan Türk Ocakları üzerinde durulmuş ve ardından halkevlerinin kuruluşu, Aydın merkez ve ilçe halkevleri, faaliyetleri ve kapatılmasına kadar geçen süre detaylı olarak anlatılmıştır. Aydın'ın eğitim hayatındaki gelişmelerine yer verilmiştir. Cumhuriyet'in ilanından sonra Aydın, her alanda olduğu gibi eğitim alanında da yenilenme ve canlanma dönemine girmişti. Çizilen siyasi hedefler doğrultusunda da kent baştan aşağı yeniden bir yapılanma geçirmiş ve geçmişinin olumsuz izlerini yok etmeye başlamıştır. Halkevleriyle de halkın her alanda gelişimi sürdürülmüştür. Çalışma sırasında elde edilen veriler göstermiştir ki; Aydın belediyesinin çalışmaları, Cumhuriyet Halk Partisi faaliyetleri ve çalışmaları şehrin yeniden yapılanmasını sağlamıştır. Halkevleri de bulundukları bölgenin sosyal, kültürel ve ekonomik olarak kalkınmasına yardımcı olmuştur. Halkevlerinde verilen eğitimler, konferanslar, sergilenen gösteriler, çıkarılan yayınlar sayesinde halk pek çok konu hakkında bilgi sahibi olarak kendisini geliştirme fırsatı bulmuştur.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, the political and social and cultural structure of Aydin was discussed together within the framework of the main subject of Aydin halkevleri. Accordingly, in the first and second departments, the details of political structuring and governance such as the political structure of Aydin, the organization and activities of the Republican People's Party in Aydin Province, and the activities of Aydin municipality activities were discussed. In addition, Aydin deputies are given in detail in a sequential manner. In the third part, you're going to have to The social-cultural structure of Aydin has been explained and the institutions and organizations established to socially serve the city of Aydin have been mentioned. Then, before moving on to the narration of the people's houses, the Turkısh Quarries, which form the basis of the people's houses, were focused on the foundation of the people's houses, and then detailed the establishment of the people's houses, the houses of Aydin and the district, its activities and the time it takes to close. The work has been completed with the developments in Aydin's educational life. After the announcement of the Republic, Aydin entered the period of renewal and revival in the field of education as well as in all areas. In line with the political goals drawn, the city has undergone a completely reconstruction and has begun to destroy the negative traces of its past. On the one hand, the development of the people continued with the people's houses. The data obtained during the study showed that; The work of the municipality of Aydin, the activities of the Republican People's Party, the reconstruction of the city. Halkevleri has also helped the social, cultural and economic development of the region where they are located. Thanks to the trainings given in halkhouses, conferences, representations on display, and the publications issued, the public has had the opportunity to develop itself as knowledge of many subjects