Comparison of the models developed for PV module/cell parameter extraction
Fotovoltaik (PV) hücrelerin/modüllerin eşdeğer devre parametrelerinin belirlenmesi
- Tez No: 734323
- Danışmanlar: PROF. DR. ULAŞ EMİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bir fotovoltaik (PV) modül için elektrik devresi parametrelerinin belirlenmesi ve akım-gerilim eğrilerinin çizilmesi verimlilik analizi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle mevcut çalışmada, tek diyot devre modelinin bilinmeyen değişkenlerinin belirlenmesi için önerilen analitik çözüm yöntemlerinin performans analizleri yapılmıştır. Modellerin doğruluğu tek, çift ve üç diyotlu eşdeğer devre modelleri için elde edilen sonuçlarla test edilmiştir. Karşılaştırma amacıyla, analitik, kısmi arama tabanlı ve meta-sezgisel yöntemler uygulanarak ilgili literatürde yaygın olarak çalışılan birçok PV Modülü kullanılmaktadır. Karşılaştırmalarda çıkış gücü ve akımına (P-V ve I-V) ait sistem eğrileri de dikkate alınmıştır. Hesaplanan ve gerçek veriler arasındaki Hata Ortalama Karekök Hata Değeri (Root Mean Square Error; RMSE) ve Belirleme Katsayısı (Coefficient of Determination; R2) değerleri de karşılaştırma için kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda parametre tahmininde avantaj sağlayan model/modeller saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
For a photovoltaic (PV) module, determination of its electrical circuit parameters and plotting their current-voltage curves is of great importance in terms of efficiency analysis. Therefore, in present work, performances analysis of analytical solution methods suggested for determining the unknown variables of single-diode circuit model have been done. The accuracy of the models is tested through the results obtained for single-, double- and three-diode equivalent circuit models. Several PV modules, which are widely studied in the related literature by applying analytical, partly-search based, and meta-heuristic methods are used for comparison purposes. The system curves that belong to the output power and current (P-V and I-V) are also considered in comparisons. The Root Mean Square Error (RMSE) and the Coefficient of Determination (R2) values between calculated and real data are also used for comparison and the model/models which has advantage for parameter estimation is founded.