COVID-19 hastalarında mortaliteyi öngörmede inflamatuvar belirteçlerin önemi
- Tez No: 734329
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK NAZİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
GİRİŞ ve AMAÇ: Çin'de 2019 Aralık ayı sonunda ortaya çıkan COVID-19 kısa sürede tüm dünyaya yayılarak Dünya Sağlık Örgütü tarafından 11 Mart 2020'de pandemi olarak kabul edilmiştir. Pandemi hala değişen varyantlarıyla ve vaka sayılarıyla güncelliğini korumaktadır. Bu çalışmada COVID-19 tanılı yatan hastalarda 1. ve 5. gün bakılan hematolojik, inflamatuvar ve biyokimyasal belirteçlerin mortaliteyi öngörmede önemini belirlemeyi amaçladık. GEREÇ ve YÖNTEM: Araştırma retrospektif ve kesitsel çalışma olarak tasarlanmıştır. Çalışmaya 1 Kasım 2020-30 Nisan 2021 tarihleri arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Hastanesi'ne COVID-19 şüpheli semptomları ile başvuran COVID-19 RT- PCR testi ile tanısı doğrulanarak yatışı yapılan 18 yaş üstü 200 hasta dahil edilmiştir. Hastaların yaş, cinsiyet, eşlik eden komorbid hastalıkları, 1. ve 5. gün laboratuvar parametreleri ve sonlanım durumları kaydedildi. Hastalar taburcu ve ölen şeklinde iki gruba ayrıldı. BULGULAR: Çalışmaya alınan 200 hastanın %75'i (n=150) taburcu olan, %25'i ise (n=50) 28 gün içinde ölen hastalardan oluşmaktaydı. Hastaların %63.5 (n=127) erkek, %36.5'i (n=73) kadındı. Hastaların yaş ortalaması 63±17.2 yıldı. Hastaların %50.5'i hafif, %31'i orta, %18.5'i ise ağır klinik tabloya sahipti. COVID-19 hastalarının prognozunu etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla lojistik regresyon analizi yapıldı. Prognoz ile ilişkili faktörler erkek cinsiyet, diyabetes mellitus, KOAH, hipertansiyon varlığı, ateş, nefes darlığı ve öksürük olarak bulundu. Hastaların 1.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION and AIM: COVID-19, which emerged in China at the end of December 2019, spread all over the world in a short time and was accepted as a pandemic by the World Health Organization on March 11, 2020. The pandemic is still up-to-date with its changing variants and number of cases. In this study, we aimed to determine the importance of hematological, inflammatory and biochemical markers measured on the 1st and 5th days in inpatients with a diagnosis of COVID-19 in predicting mortality. MATERIAL and METHODS: The research was designed as a retrospective and cross-sectional study. The study included 200 patients over the age of 18 who were admitted to Kahramanmaraş Sütçü İmam University Hospital between 1 November 2020 and 30 April 2021 with suspected symptoms of COVID-19, and the diagnosis was confirmed by the RT-PCR test. The patients' age, gender, comorbid diseases, 1st and 5th day laboratory parameters and outcome were recorded. The patients were divided into two groups as discharged and deceased. RESULTS: Of the 200 patients included in the study, 75% (n=150) were discharged and 25% (n=50) died within 28 days. 63.5% (n=127) of the patients were male and 36.5% (n=73) were female. The mean age of the patients was 63±17.2 years. Of the patients, 50.5% had mild, 31% moderate, and 18.5% severe clinical. Logistic regression analysis was performed to determine the factors affecting the prognosis of COVID-19 patients. Factors associated with prognosis were found to be male gender, presence of DM, presence of COPD, presence of HT, fever, shortness of breath and cough.