Multipl sklerozlu bireylerde bakım kalitesi ve hastalığa psikososyal uyumun değerlendirilmesi
Quality of care and psychosocial adaptation to the disease in individuals with multiple sclerosis evaluation
- Tez No: 734330
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVAL AĞAÇDİKEN ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı Multipl Sklerozlu Bireylerde Bakım Kalitesi Ve Hastalığa Psikososyal Uyumun değerlendirilmesidir. MateryalveMetot:Tanımlayıcışeklindeyürütülenbu araştırmanınevreniniMarmaraÜniversitesiPendikEğitimveAraştırmaHastanesi'ne gelen 204 MS hastaları oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise basit seçkisiz örnekleme yoluyla seçilen 204 MS hastası oluşturmaktadır. Araştırmada veriler Kişisel Bilgi Formu, Barthel Günlük Yaşam Aktiviteleri İndeksi (MBİ), Kronik Hastalık Bakımını Değerlendirme Ölçeği (Türkçe PACIC), Hastalığa Psikososyal Uyum – Öz Bildirim Ölçeği (PAIS-SR) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS V23 istatistik programındanfaydalanılmıştır.İkiligruplaragörenormaldağılmayanMBIskorlarının karşılaştırılmasında Mann-Whitney U testi kullanıldı. Üç ve üzeri gruplara göre normal dağılmayan MBI skorlarının karşılaştırılmasında Kruskal Wallis testi kullanıldı. Normal dağılan ölçek puanları arasındaki ilişkinin incelenmesindePearson korelasyonkatsayısıvenormaldağılmayanverilerarasındakiilişkininincelenmesinde Spearman'srho korelasyon katsayısı kullanıldı. Analiz sonuçları nicel veriler için ortalama ± s. sapma ve ortanca (minimum – maksimum) şeklinde kategorik verilerse frekans (yüzde) ileincelenmiştir. Bulgular: Araştırmaya katılan MS hastalarının %60.1 'inin kadın olduğu; yaş ortalamalarının38,76olduğu,%75,5'ununevli,%24,5'ininbekarolduğugörülmektedir. MS hastalarının %42,2'sinin çalıştığı, %57,8'sinin ise çalışmadığı tespit edilmiştir. Araştırmaya katılan MS hastalarının %44,9'unun ev hanımı, %21,0'inin memur, %21,5'inin işçi,%12,7'sinin ise emekli olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada Hastalığa Psikososyal Uyum – Öz Bildirim Ölçeği Toplam puanının ortalaması 46,13 ±22,89;PACI toplam puanının ortalaması 2,87±0,86;MBI skorunun ortalaması 88,29±21,15 olarak belirlenmiştir. Sonuç: Multiple Sklrozlu bireylerde bakım kalitesi ile hastalığa psikososyal uyumun değerlendirilmesi arasında pozitif yönde yüksek düzeyde anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective:Theaim of thisstudy is toevaluatethequality of careappliedtoindividualswith MS andthepsychosocialadaptation of patientswith MS tothedisease. MaterialandMethod:Thepopulation of thisresearch, whichwasconducted as a descriptive, open, uncontrolledstudy, consists of 204 MS patientswhocameto Marmara University Pendik Training andResearchHospital. Thesample of thestudyconsists of 204 MS patientsselectedthroughsimplerandomsampling. Personal Information Form createdbytheresearcherwithinthescope of theresearch, BarthelActivities of Daily Living Index (MBI), ChronicDiseaseCareAssessmentScale (PACIC in Turkish), PsychosocialAdjustmenttoIllness – Self-Report Scale (PAIS- SR) wereused as data collectiontools. IBM SPSS V23 statistical program wasused in theanalysis of the data. Mann-Whitney U test wasusedtocomparenon-normallydistributed MBI scoresaccordingtopairedgroups. TheKruskal Wallis test wasusedtocomparenon-normallydistributed MBI scores in groups of threeormore. Pearsoncorrelationcoefficientwasusedtoanalyzetherelationshipbetweennormallydistributedscalescores, andSpearman'srhocorrelationcoefficientwasusedtoanalyzetherelationshipbetweennon-normallydistributeddata.Analysisresultsmean ± s forquantitative data. Categorical data such as deviationandmedian (minimum – maximum) wereanalyzedwithfrequency (percentage). Results: 60.1% of MS patientsparticipating in thestudywerewomen; It is seenthattheaverageage of them is 38.76, 75.5% of themaremarriedand%24.5 of themaresingle. Itwasdeterminedthat 42.2% of MS patientswereworkingand 57.8% were not working. Itwasdeterminedthat 44.9% of MS patientsparticipating in thestudywerehousewives, 21.0% werecivilservants, 21.5% wereworkers, and 12.7% wereretired. Inthestudy, themeanscore of thePsychosocialAdjustmenttoIllness – Self- ReportScaletotalscorewas46.13±22.89;ThemeanofthePACItotalscorewas2.87 ± 0.86; Themean of the MBI scorewasdetermined as 88.29 ± 21.15. Conclusion:It has beendeterminedthatthere is a highlysignificantpositivedifferencebetweenthequalityofcareandtheassessmentofpsycho-socialadjustmenttothedisease in individualswithMultipleSclerosis.