İnovasyon ekosisteminin bölgesel yakınsama etkisi: Türkiye örneği
The effect of innovation ecosystem on regional convergence: Turkey case
  1. Tez No: 734367
  2. Yazar: HAKAN ATAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CEM KIRANKABEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
İnovasyon yeni bir ürünü meydana getirecek faktörlerin kullanılması veya var olan bir ürüne farklılık getirecek girdilerinin kullanılması ve pazara sunulmasıdır. İnovasyon yeni faktörlerin katılmasıyla herhangi bir mal ya da hizmetin geliştirilmesi ya da yeni ürünlerin üretilerek çevreye, ekonomiye ve topluma faydasını ve gerekliliğini daha çok ortaya koyar. Toplumun ya da pazarın taleplerini karşılayarak bazen de olmayan talebi var etmek için fikirler üreterek yeni ürünler geliştirir. Bu yeni ürünlerin pazara sunulmasıyla beraber ulusal alanda yeni pazarlar gelişir ve üretkenlik artar. Bunun sonucunda inovasyon, katma değerli ürünlerin üretilmesini ve toplumsal zenginleşmeyi beraberinde getirecektir. Kısaca tüm bu süreçler inovasyon ekosisteminin bir parçasını oluşturmaktadır. Dünya üzerinde doğal kaynakların eşit olarak dağılmamış olması ekonomik açıdan dünya üzerinde ülkeler, ülke içinde ise bölgeler ve iller arasında farklılıklar oluşturmaktadır. Bu farklılıklar sosyal, kültürel ve ekonomik sorunların yaşanmasına sebep olmaktadır. Bu sebeple yakınsama hipotezi eşitsizliğin zamanla yok olup olmadığını test eden bir yaklaşımdır. Bununla beraber yakınsama hipotezi politikacıların mevcut eşitliği analiz etmesini ve gelir dağılımı üzerinde fikir geliştirmesini sağlayan bir araçtır. Tezimizin ilk bölümünde inovasyon kavramına değinilmiştir. Daha sonra inovasyon kavramları içerisinde inovasyonun önemi, gelişimi ve ekosistem kavramlarına değinilmiştir. Tezimizin son kısmında ise sanayi mallarının üretiminden elde edilen GSYH değerlerini ve inovasyon endesklerinden elde edilen il bazlı değerler kullanılarak iller arasındaki yakınsama analizine bakılmıştır. İnovasyon endeks değerleri için ele aldığımız inovasyon göstergeleri ise Türkiye Düzey 3 (iller) 81 istatistiki bölge birimleri sınıflandırmasının faktör analiz yöntemiyle her il için 2013-2018 yılları arasında kendi tarafımızdan endeks değerleri hesaplanmıştır. Ardından sanayi mallarının üretiminden elde edilen GSYH değerlerini ve inovasyon endesklerinden elde edilen il bazlı değerler kullanılarak iller arasındaki yakınsama etkisini ölçmek amacıyla Türkiye Düzey 3 (iller) 81 istatistiki bölge birimleri sınıflandırmasının 2013-2018 yıllarında panel veri analizi ile sabit katsayılı tahmin yöntemi kullanılarak yakınsamanın olup olmadığı incelenmiştir. Bölgeden bölgeye değişiklik gösteren varsayımına bağlı oluşan Rassal katsayılı model, endeks değerleri tek tek iller olarak oluşturulduğu için gerek görülmemiştir. Bu doğrultuda yapılan analiz çerçevesinde çalışmanın bulguları, inovasyon değişkenlerinin etkisini düşük olduğu illerin endeks değerleri de düşük, yüksek olan illerin endeks değerleri de yüksek çıkmıştır. Aynı doğrultuda yakınsama analizinde sanayi mallarının üretiminden elde edilen GSYH değeri düşük olan iller çoğunlukta olduğu için sanayi mallarının üretiminden elde edilen GSYH'yi de yakınsama olmadığı yönünde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Innovation is the using factors which create a new product or using the inputs(data) that will make a difference to existence of a product and putting it on the market. Innovation has revealed that it is the development of any goods and services by including the new factors or by producing the products to the benefits and essentiality of the environment, economy and society. It develops a product by generating the ideas by meet the needs of demands of society or markets, even sometimes there is not demand. Along with the these new products getting into market, new markets are developed and productivity is increased in the national area. As a result, innovation will bring the production of value-added products and societal enrichment. In short, all these processes form part of the innovation ecosystem. The unequal distribution of natural resources on the face of the earth makes a difference both countries in the world and between regions and cities in the countries. These differences lead to social, culturel and economic problems. This is why the convergence hypothesis is an approach that tests whether inequality disappears over time. However, the convergence hypothesis is a tool for politicians to analyze current equality and develop ideas on income distribution. In the second part of the thesis, development and importance of the innovation and the concept of ecosystem are mentioned. In the third part of the thesis, the concept and development of industry are mentioned. In the last part of the thesis, by using the values of gross domestic product (GDP) from the production of industrial goods and the values from the country based value by means of the innovation indexs. Index values of each of 81 cities are calculated between 2013 and 2018 by means of factor analysis. Then, to measure the GDP values derived from the production of industrial goods and the convergence effect between provinces using provincial-based values derived from innovation endesks, Turkey Level 3 (provinces) 81 statistical region units classification was examined in 2013-2018 with panel data analysis and whether convergence exists using the fixed-coefficient forecast method. Rassal parameter model which is assumption depending on the variance of regions is not used as the index values of each of 81 cities are calculated. Within the scope of analysis, the low effect of parameters of innovation of the cities have the low index values. The high effect of parameters of innovation of the cities have the high index values. In accordance with convergence analysis, as the income of the GDP are lower in terms of production of industrial good in the most countries, it has affected that there is not convergence on the income of GDP in terms of production of industrial good.