Domates bakteriyel solgunluğunun (corynebacterium michiganense pv. michiganense (E.F. Smith) jensen'nin tohuma inokulasyonu, hastalığın erken dönemde saptanması ve bazı ilaçların in-vitro koşullarda bu etmene etkinlik...
The Studies on the inoculation of bacterial canker agent of tomato (Corynebacterium michiganense pv. michiganense (E.F.Smith) Jensen) to seed, its determination at earlier growing stage and the effectiveness of certain..
  1. Tez No: 3488
  2. Yazar: HATİCE ÖZAKTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİKMET SAYGILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Domates bakteriyel solgunluğu etmeni (Corynebacterium michiganense pv. micb.iganen.se (E.F.Smith) Jensen )»nin tohuma inokulasyanu, hastalığın erken dönemde saptan ması ve“bazı ilaçların in-vitro koşullarda ”bu etmene etkileri üzerinde araştırmalar Domates bitkisinde bakteriyel solgunluğa neden olan G,_ nu pv. michıganense izolatlarının izolasyon, patojenisite ve tanılama test lerinden olumlu sonuçlar elde edilmiştir. Bu çalışmada, bakterinin tohuma bulaştığı kanıtlanmıştır. An cak, bulaşık tohumlardan yetişen bitkilerde hastalığın belirgin sirap- tomları gözlenememiştir. Bu durum ya bulaşık tohumların fo oranına veya çevresel koşullara bağlı olabileoeği gibij domates bitkilerinde henüz resident faz'da bir ÇU nu pv. michi&anense populasy onunun bulunmasıyla da ilişkili olalilir. 4 8 / Hastalık simptomları gözlenmeyen bitkilerde, 10 »den 10 h/gr bitki 'ye kadar değişen bir bakteri populasy onunun varolduğu saptanmış ve böylece, hastalığın daha erken bir dönemde tesbit edilebileceği dü şünülmüştür. Bu araştırma sırasında, Borik aa it, Streptomycin, Metoksietil- cıvaklorür, Bakır sülfat, Bakar oksiklorör ve Bakır amonyumkarbonat gi bi kimyasal maddelerin 3, 10, 30, 100 ve 300 ppm dozlarında jC. nu pv. michiganense izolatlarına karşı etkililiklerini tesbit etmek amacsyla, in-vitro koşullarda bir iaç denemesi yapılmıştır. In-vitro testlerden elde edilen sonuçlara göre, Metoksietilcıvaklorür testi enen bakteri izolatlarının gelişimi üzerine çok etkili olmuş ve bunu Streptomyoin izlemiştir. Bakirli kimyasal maddeler bakteri gelişimini yalnızca yük sek dozlarında etkilerken, Borik asit ise tamamen etkisiz olmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY ühe studies on the inoculation of bacterial canker agent of tomato (Corynebacterium michiganense pv. michiganense (E.F. Smith) Jensen) to seed, its determination at earlier growing stage and the effectiveness of certain chemicals“ on the growth of the agent under in-vitro conditions It was obtained positive results from isolation tests, pathoge nicity and identification assays of the isolates of C^ nu pv. miohiga- nense causing bacterial canker on tomatoes. In the present study, it was proved that the ”bacteria infested into the seeds. But, the pronounced symptoms of the disease oouldn't observed on the plants growing from the inoculated seeds. Shis fact may be depend on either percentages of the infected seeds or environmental conditions} or may be also related to the existence of a population of Cm. pv. miohif^nenBe in a resident phase in tomato plants. It has been determinated that there was a population of bacteria 4 8 y varied from 10 to 10 CFU/gr plant, in the plants whiclrweren't obser ved the symptoms of the disease, and thus, it was thought that the dise ase could be determinated at the earlier growth stage. During the work in question, in order to find out the effecti-* veness of some chemioals such as, Borio asid, Streptomyeine, Metcsyethy- lmercury chloride» Cupper suphate, Cupper qxychlorioB and Cupper ammonium carbonate at the doses of 3, 10, 30, 100 and 300 ppm against the isola tes of G± nu pv. michiganense, it was carried out a pesticide assay un der in-vitro conditions. According to the results of in-yjtro tests, IletojyethylmercurychlorİBe was very effective on the growth of the bacte rial isolates under test and was followed by Streptomycins. Morover,-52- the cuppered chemicals affected the "bacterial growth only at higher doses vhereas boric acid was completely.uneffeotive.