Mahir Öztaş'ın hayatı-eserleri-sanatı
Mahir Öztaş's life-works-art
- Tez No: 734493
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMADAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 446
Özet
Mahir Öztaş, ortaya koymuş olduğu eserlerinde de görüleceği üzere titiz, ince eleyip sık dokuyan ve kendine has tutum geliştirebilmeyi başarabilmiş bir Türk edebiyatı yazarıdır. Sanat hayatına şiir ile başlayan yazar, öykü ve roman gibi kurmaca türlerde de eserler kaleme almıştır. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nden mimar olarak mezun olmuştur. Hayatının bir döneminde mimar olarak çalışan yazar, bugün hâlâ yazarlık kariyerine devam etmektedir. Öztaş, kaleme almış olduğu şiir, öykü ve roman türlerinden eserlerinde, tercih ettiği farklı biçim ve teknikleri ile kendine ait bir üslup oluşturmaktan çekinmeyen, yenilikçi bir yazar olarak dikkat çekmektedir. Bunun yanında eserlerinde tercih etmiş olduğu tema ve konu seçimlerinde istikrar göstermekte, kendine ait bir tarz ortaya koymaktadır. Eserlerinde fazlaca değindiği konular arasında bellek, yazmak ve zaman kavramları yer alırken, bu bağlamda yazarın zamana meydan okuyan eserler yazmayı hedeflediği görülmektedir. Öztaş, özellikle kurgu eserlerinde kişisel yaşamını, gezip gördüğü ülke ve şehirleri yolculuk teması ile birleştirebilmeyi başarmıştır. Ölüm, aşk, varoluş, cinsellik, korku gibi evrensel ve temel insanî hisleri anlatılarının temeline oturtmaktadır. Evrensel ve temel insanî konularda yazmayı tercih ettiği eserler, onun anlatılarının her dönem okunur ve ilgi çekici hâlini korumasına olanak sağmaktadır. Bu çalışmada Mahir Öztaş'ın hayatı, yazarın yazmış olduğu eserlerden, yapmış olduğu söyleşilerden, konuşmalardan, antolojilere yazmış olduğu yazılardan derlenmiştir. Yazarın hayatının ortaya konmasındaki amaç eserlerini hayatı üzerinden karşılaştırmalı olarak incelemek değildir. Yazarın özel hayatı ve anılarının edebiyat tarihine katkı sağlayacağı umulmaktadır. Ortaya çıkan bu çalışma kapsamında Öztaş'ın yazmış olduğu edebî eserler tahlil edilerek, sanat anlayışı üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
Mahir Öztaş, as can be seen in his works, is a meticulous, scrutinized Turkish literature writer who has managed to develop a unique attitude. The author, who started his artistic life with poetry, also wrote works in fictional genres such as short stories and novels. He graduated from Istanbul State Academy of Fine Arts as an architect. The author, who worked as an architect for a period of his life, still continues his career as a writer today. Öztaş draws attention as an innovative writer who does not hesitate to create his own style with the different forms and techniques he prefers in his works of poetry, story and novel. In addition, he shows stability in the choice of themes and subjects that he prefers in his works, and reveals a style of his own. While the concepts of memory, writing and time are among the subjects that he mentions a lot in his works, it is seen that the author aims to write works that defy time in this context. Öztaş has succeeded in combining his personal life, the countries and cities he has visited with the theme of travel, especially in his fictional works. He bases his narratives on universal and basic human feelings such as death, love, existence, sexuality, and fear. The works he prefers to write on universal and basic human subjects allow his narratives to remain readable and interesting in all periods. In this study, Mahir Öztaş's life has been compiled from the works written by the author, the interviews he has made, speeches, and the articles he has written for anthologies. The purpose of revealing the author's life is not to examine his works comparatively over his life. It is hoped that the author's private life and memories will contribute to the history of literature. Within the scope of this study, the literary works written by Öztaş will be analyzed and the understanding of art will be emphasized.