Al 7075 alaşımının tornada işlenmesinde yüzey pürüzlülüğünün iyileştirilmesi
Improvement of surface roughness in turning al 7075 alloy
- Tez No: 1017557
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YUMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Al 7075 alaşımının CNC torna tezgâhında işlenmesi sırasında yüzey kalitesinin iyileştirilmesi amaçlanmıştır. Yüksek dayanım/ağırlık oranı sayesinde havacılık, savunma ve otomotiv sektörlerinde yaygın olarak kullanılan Al 7075 alaşımı, işlenebilirlik açısından kritik bir malzemedir. Bu nedenle talaş kaldırma parametrelerinin yüzey pürüzlülüğü üzerindeki etkilerinin doğru şekilde belirlenmesi hem üretim verimliliği hem de nihai parça kalitesi açısından büyük önem taşımaktadır. Çalışmada üç temel kesme parametresi olan kesme hızı, ilerleme hızı ve kesme derinliği incelenmiş; deneyler iki farklı kesme ortamında gerçekleştirilmiştir: hava üfleme destekli kesme ortamı ve bor yağlı kesme ortamı. Böylece soğutma sıvısı kullanılmayan hava üfleme koşullarının, yüzey pürüzlülüğü üzerindeki etkisi bor yağlı işleme ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Her bir parametre kombinasyonu için yapılan deneysel çalışmalar sonucunda elde edilen yüzeyler üzerinden üç farklı bölgeden ölçümler yapılmış ve yüzey pürüzlülüğü değerleri Mahr MarSurf M 300 cihazı ile ölçülmüştür. Ölçüm sonuçları, ortalama yüzey pürüzlülüğü (Ra) üzerinden değerlendirilmiş ve veriler Minitab 21 yazılımı kullanılarak grafiksel olarak analiz edilmiştir. Bulgular, yüzey pürüzlülüğünü en çok etkileyen parametrenin ilerleme hızı olduğunu; kesme hızının orta düzeyde, kesme derinliğinin ise daha sınırlı bir etki yarattığını göstermiştir. Ayrıca bor yağlı ortamda yapılan kesimlerde, hava üfleme koşullarına kıyasla daha düşük Ra değerlerinin elde edildiği tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlarla, Al 7075 alaşımının işlenebilirliği üzerine gerekli bilgi birikimine katkı vermesi ve endüstriyel uygulamalarda optimum kesme parametrelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the surface roughness behavior of Al 7075 alloy during CNC turning was examined with an emphasis on improving the final surface quality. Al 7075, known for its high strength-to-weight ratio, is commonly used in aerospace, defense, and automotive components, where achieving a smooth surface is important for dimensional precision, fatigue resistance, and the general performance of the part. For this reason, identifying suitable cutting parameters for this alloy has practical importance for both manufacturing efficiency and product reliability. The experimental work investigated three main cutting parameters cutting speed, feed rate, and depth of cut. Tests were carried out under two different machining conditions: air-blowing assisted cutting, in which compressed air was used mainly for chip evacuation, and boron-oil-assisted cutting, which provided lubrication and reduced friction at the cutting zone. Using both conditions made it possible to compare how lubrication and cooling differences influence the resulting surface roughness. For each parameter set, three measurements were taken, and the surface roughness values were obtained with a Mahr MarSurf M 300 device. The results were analyzed using average Ra values, and graphical evaluations were created through Minitab 21. According to the findings, feed rate had the strongest effect on surface roughness, while cutting speed showed a moderate influence and depth of cut had a comparatively minor impact. In addition, the use of boron oil consistently produced lower Ra values than the air-blowing condition. Overall, the study provides additional insight into the machinability of Al 7075 and offers guidance for selecting optimal cutting parameters in industrial turning applications.