Avrupa tasvir sanatlarında Hz. Davut ikonografisi (XVI. - XVII. yüzyıl)
David iconography in European depiction arts (XVI. - XVII. centuries)
- Tez No: 734500
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL TUNÇEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1024
Özet
İnsanoğlunun en temel gereksinimlerinden biri olan inanç çağlar boyunca her türlü duyuş, düşünüş, yaşayış, kavrayış ya da felsefi bakışın içinde olmuştur. Tinsel dünyanın argümanları, zaman içerisinde farklılık göstermiş olsa da mekanik olmayan duyuş kültürel belleklerdeki yerini almıştır. Kutsal kişilerin gündelik hayatları, tavırları ve düşünüşleri yaşadıkları dönem başta olmak üzere her zaman ilgi çekici olmuştur. Toplumsal inancın, düşünüşün ve duyuşun temel figürleri olan dini karakterlerin neliğini sadece dinsel öğretiler oluşturmamıştır. Hayatları kutsal metinlere ve tarih yazımına kaynak olan şahsiyetlerin“imge”yaratımı, yüzyıllar boyunca inancın görsel tezahürü şeklinde sunulmuştur. Çoğu zaman sınırları belirlenmiş ve iyi tasarlanmış simgesel motiflerle yüklü bu tasvirler, dini ikonografinin popüler argümanları şeklinde de okunmaktadır.On yedinci yüzyıl Avrupa Resim Sanatı, hem sanatsal hem de sosyal olaylar açısından karmaşık bir yapı sergilemektedir. Barok sanat, Protestanlığın giderek yayılması sonucu, Katolik inancın tekrar canlanması için ortaya çıkan Karşı-Reform sanatı olarak da tanımlanmaktadır. Roma ve Papalık çevresinde biçimlenen ve Hıristiyan ruhunun yeniden canlandırılmasını amaç edinen anlayış toplumun ruhsal kurtuluşu gibi gösterilmiştir. Bu duyarlılık ve duygusal yoğunluk da Barok Sanat'ı tetiklemiştir. Bu çalışmanın konusu, Kitab-ı Mukaddes'te kral-lider olarak bahsi geçen Hz. Davut'un hayatına ilişkin tasvirler ve ikonografik çözümlemelerdir. Tasvirler, Avrupa sanatına yön veren Rönesans dönemindeki çalışmalar ile ara dönem olarak kabul edilen Maniyerist ve Karşı-Reform'un sanatı olarak benimsenen Barok dönemdeki eserlerden oluşmaktadır. Konumuz olan yüz doksan dokuz eserin tamamı Panofsky metodolojisine göre değerlendirilmiş ve Avrupa resim sanatındaki yeri açıklığa kavuşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Faith, one of the most basic needs of humanity, has been involved in every kind of feeling, thought, life style, understanding or philosophical view through the ages. Although the arguments of the spiritual world have varied over time, non-mechanical sensation has taken its place in cultural memories. The everyday lives, attitudes and thoughts of the holy individuals have always been interesting, especially during the period they lived. It is not only the religious teachings that constitute the qualification of religious characters, who are the basic figures of social belief, thought, and feeling. The“image”creation of the personalities whose lives are the source of scriptures and history has been presented as the visual manifestation of belief for centuries. These depictions with mostly defined boundaries and well-designed symbolic motifs demarcated and well-designed symbolic motifs, are also interpreted as popular arguments for religious iconography. The 17th century's European Painting Art, exhibits a complex structure in terms of both artistic and social events. Baroque art, as the result of the gradual spread of Protestantism, is also defined as the art of the Counter-Reformation that emerged to revive the Catholic faith. The approach that was shaped within the frame of Rome and the Papacy with an aim at reviving the Christian spirit has been portrayed as the spiritual salvation of society. This sensitivity and emotional intensity triggered Baroque art. The subject of this study is the depictions and the iconographic analyzes of the life of David mentioned as king-leader in the Bible. The depictions consist of works in the Renaissance period which shaped European art, and the Mannerism which is accepted as an intermediate period and the Baroque period which was adopted as Counter-Reformation. All of the one hundred ninety-nine works that are our subject works have been evaluated according to Panofsky methodology and their place in European Painting Art art has been revealed.