Çocuk hastaların koruyucu ve durdurucu ortodontik gereksinimler indeksine (IPION) göre tedavi ihtiyaçlarının belirlenmesi ve ağız sağlığı ile ilişkili yaşam kalitesi üzerine etkisinin incelenmesi
Determining the treatment needs of children according to the index for preventive and interceptive orthodontic needs (IPION) and evaluation of the effect on oral health-related quality of life
- Tez No: 734566
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA CEYHAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pedodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışmada, 6 ve 9 yaşlarındaki çocuklarda, ortodontik tedavi ihtiyacı açısından ağız ve diş sağlığının ve perinatal ve postnatal bazı malokluzyon risk faktörlerinin değerlendirilmesi, IPION indeksi kullanılarak koruyucu ve durdurucu ortodontik tedavi ihtiyaçlarının belirlenmesi ve bu ihtiyaçların ağız sağlığına bağlı yaşam kalitesi (ASBYK) üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Süleyman Demirel Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı'na başvuran, herhangi bir sendromu veya opere edilmiş/edilmemiş dudak-damak yarığı ve ortodontik tedavi hikayesi olmayan, Frankl davranış skalasında 3 veya 4 skoruna sahip olan, yazılı onamları/onayları alınmış, kronolojik yaşları 6 ve 9 olan toplam 320 çocuk hasta ve ebeveyni çalışmaya dahil edildi. Ebeveynlere; sosyodemografik özellikleri, çocukların medikal durumu, travma geçmişi, doğum şekli, doğum zamanı, anne sütü ile beslenme süresi, biberon kullanma süresi, kötü ağız alışkanlıklarının varlığı ile ilgili sorular içeren bilgi formu doldurtuldu. Çocukların ağız içi muayeneleri yapılarak dft/dfs, DMFT/DMFS, pufa/ PUFA indeks skorları ve 6 yaş grubundaki çocukların IPION 6, 9 yaş grubu çocukların IPION 9 indeks skorları belirlendi. Çocukların ASBYK'si, 6 yaş grubundaki çocukların ebeveynlerine Erken Çocukluk Çağı Ağız Sağlığı Etki Ölçeği (ECOHIS), 9 yaş grubundaki çocuklara ise Çocuk Algı Ölçeği (CPQ 8-10) anket formları doldurtularak değerlendirildi. Elde edilen veriler, istatistiksel olarak analiz edildi. 6 yaş grubunun %81,9'unun, 9 yaş grubunun %78,1'inin indekslere göre kesin olarak ortodontik tedavi ihtiyacı olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the oral and dental health and some perinatal and posnatal malocclusion risk factors in terms of orthodontic treatment needs, to determine the preventive and interceptive treatment needs by using IPION index and to study the effects of these needs on oral health-related quality of life (OHRQoL) for children ages 6 and 9. A total of 320 parents and their children aged 6 and 9 without any syndrome or operated/unoperated cleft lip-palate and ortodontic treatment history, with a score of 3 or 4 on the Frankl behavioral scale, of whom written consent/approval has been obtained, who applied to the Department of Pedodontics of Faculty of Dentistry of Suleyman Demirel University were included in the study. An information form including questions about sociodemographic characteristics, medical and trauma history, type of birth, time of birth, length of breastfeeding, length of feeding bottle usage and existence of bad oral habits was filled in by parents. By oral examination of the children, dft/dfs, DMFT/DMFS, pufa/PUFA index scores and IPION 6 scores for 6 years old children as well as IPION 9 index scores for 9 years old children were determined. Children's OHRQoL were evaluated by having the parents of the 6 years old children's fill in the questionnaire of The Early Childhood Oral Health Impact Scale (ECOHIS) and 9 years old children fill in the Child Perceptions Questionnaire (CPQ 8-10). The obtained data were statistically analyzed. It is observed that %81.9 of 6 years old children and %78.1 of 9 years old children were in definite need of treatment according to the indexes.