Polikistik over sendromlu hastalarda serum galectin-3 düzeyinin ekokardiyografik bulgularla ilişkisi
The relationship of serum galectin-3 levels with echocardiographic findings in patients with polycystic ovary syndrome
- Tez No: 734572
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLMİ ERDEM SÜMBÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Polikistik Over Sendromlu Hastalarda Serum Galectin-3 Düzeyinin Ekokardiyografik Bulgularla İlişkisi Amaç: Çalışmamızda polikistik over sendromu (PKOS) olan hastalarda serum galectin-3 düzeyi ile global longitidunal strain (GLS) ve aortik intima-media kalınlığına (A-İMK) bakarak aterosklerozun ve kalp yemezliğinin erken safhalarında hastaları tespit edebilir miyiz ve bu molekülü bir biyomarkır olarak kullanabilir miyiz diye ön görmeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesine 01.06.2021-31.03.2022 tarihleri arasında çeşitli nedenlerle başvurmuş ve anamnez, fizik muayene ve daha önceden yapılmış tetkiklerinde çalışmaya dahil olmalarında engel bir durum teşkil etmeyen yeni tanı almış 40 PKOS hastası ve 40 sağlıklı kontrol grubu olmak üzere toplam 80 katılımcı dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri kaydedildi. Fizik muayeneleri yapıldı, çalışmaya dahil olanlara, A-İMK, GLS ve serum galectin-3 düzeyi ölçümleri yapıldı. Bulgular: Hastaların demografik özellikleri değerlendirildiğinde hasta grubunun yaş ortalaması 29,2 ± 4.64'idi. Kontrol grubunun yaş ortalaması ise 28,0 ± 4,71'idi. Her iki çalışma grubu değerlendirildiğinde, gruplar arasında yaş (0,225), vücut kitle indeksi (p=0,107), nabız (p=0,114), sistolik kan basıncı (p=0,297), diyastolik kan basıncı (p=0,229) değerleri arasında anlamlı fark saptanmadı. Gruplar arasında kan glukozu (p=0,006), HOMA-IR İndeksi (p=
Özet (Çeviri)
The Relationship of Serum Galectin-3 Levels with Echocardiographic Findings in Patients with Polycystic Ovary Syndrome Aims: In our study, we aimed to predict whether we can detect patients in the early stages of atherosclerosis and heart failure and use this molecule as a biomarker by looking at serum galectin-3 level, global strain measured by echocardiography, and aortic intima-media thickness measured by B-mode ultrasonography in patients with PCOS. Materials and methods: A total of 80 participants, 40 newly diagnosed PCOS patients and 40 healthy controls, will be included, who applied to Health Sciences University Adana City Training and Research Hospital between 01.06.2021 and 31.03.2022 for various reasons and whose anamnesis, physical examination and previous examinations did not prevent them from being included in the study. The demographic characteristics of the patients who applied to our hospital and accepted the study will be recorded. Physical examinations will be made, aortic intima-media thickness, global longitidunal strain and serum galectin-3 level measurements will be made for those included in the study. This information will be recorded and statistical analysis will be made. Serum galectin-3 levels of all patients included in the study will be measured, aortic intima-media thickness will be measured with B-mode ultrasound, and global longitudinal strain will be measured by echocardiography.