Testing, modelling and simulation of linear and circular linear shaped charges
Doğrusal ve dairesel çukur imla test, modelleme ve simülasyon çalışmaları
- Tez No: 734638
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNÜ DAL, PROF. DR. RAİF ORHAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tezde Doğrusal Çukur İmla (DÇİ) ve Dairesel Çukur İmla (DAÇİ) test, modelleme ve simülasyon çalışmaları sunulmaktadır. Bu çalışmada DAÇİ, BDÇİ'ye alternatif bir ürün olarak tasarlanmıştır. Söz konusu ürün, geometrisi kesilmesi istenilen hedef profiline uygun olarak üretilen birbirine mekanik olarak bağlı bakır astar ve metal gövde içermektedir. Bu yapının içerisine doldurulan döküm patlayıcının içeride kürleştirilmesiyle DAÇİ ürününün üretimi tamamlanmaktadır. Bu üretim metodu takip edilerek kesilmesi hedeflenen farklı hedeflere uygun olarak farklı DÇİ ve DAÇİ konfigürasyonları üretilmiş ve test edilmiştir. Her bir konfigürasyonda, delme derinliğini etkileyen parametreler incelenmiştir. Testler sonucunda BDÇİ ürününe alternatif olabilecek yeterli delme derinlikleri elde edilmiştir. Çalışmanın devamında yapılan DÇİ ve DAÇİ testlerinin simüle edilmesi için analitik ve numerik modeller geliştirilmiştir. Analitik model, jet oluşumu ve jet penetrasyonunun simüle edilebilmesi için MATLAB programı kullanılarak oluşturulmuştur. Numerik modelinin geliştirilmesiyse 2 boyutlu olarak AUTODYN programında yapılmıştır. Hem analitik hem de numerik modelle test konfigürasyonları simüle edilmiş ve test sonuçlarına yakın delme derinlikleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, testing, modelling, and simulation studies of the Linear Shaped Charge (LSC) and Circular Linear Shaped Charge (CLSC) are presented. CLSC is an alternative design to the Flexible Linear Shaped Charge (FLSC). It contains a copper liner and metal housing which are designed and produced by considering the target profile. Then, a molten explosive (PBX-110) is cured inside the copper and housing, so the CLSC production is completed. By following this production method, different LSC and CLSC configurations are produced and tested for different target geometries. For each configuration, parameters that affect the penetration efficiency are investigated. Sufficient penetration results are obtained which can be an alternative to a FLSC penetration. Furthermore, an analytical and numerical model is developed to simulate the LSC and CLSC experiments. In the analytical model, a MATLAB code which calculates jet formation and target penetration is written by using theoretical formulas. In the numerical model, a 2D AUTODYN model is created. Jet formation and target penetration of the LSC and CLSC experiments are simulated. Reasonable results are obtained with the experiments for each of the analytical and numerical models.