Akut solunum yetmezliği ile acil servise başvuran ve taburcu olan hafif-orta koah ataklı hastaların tedavi sonrası kapnogramda ölçülen alfa açısı ile 30 gün içinde acil servise tekrar başvuru arasındaki ilişkinin araştırılması
The effect of capnogram alfa angle measurement on thirty days re-admission to the emergency department for patients with mild and moderate level copd exacerbations who visited emergency department for acute respiratory failure
- Tez No: 734639
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASIM ENES ÖZBEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kocaeli Derince Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: KOAH hastaları acil servise nefes darlığı ile başvuran hastaların önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Bu hastaların mortalite ve yatış kararını belirlemeye yarayan objektif bulgulara ihtiyaç bulunmaktadır. Side-stream End-tidal Karbondioksit (EtCO2) ölçümü; hasta başı ölçülen non-invaziv, kolay yorumlanabilen, hızlı erişilebilen ve tekrarlanabilen bir yöntemdir. Bu çalışmada, hafif ve orta şiddetli KOAH atak ile acil servise başvuran hipoksemik-hiperkarbik hastaların nüks oranı, taburculuk kararı ve hastalık şiddetinin düzeyi ile kapnografdaki alfa açısının ilişkinin gösterilmesi amaçlamıştır. GEREKÇE VE YÖNTEM: Bu araştırma, prospektif bir klinik çalışmadır. Araştırmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniğine 01.03.2021-01.03.2022 tarihleri arasında acil servise başvuran hafif- orta düzey akut dispneik KOAH ataklı hipoksemik - hiperkapnik ve 18 yaş üzeri hastalar dahil edildi. Solunum sıkıntısı ile başvuran hastaların klinik şiddeti GOLD 2020 klavuzuna göre yapıldı. Hafif - orta düzey akut dispneik KOAH ataklı hastaların EtCO2 düzeyleri ve alfa açıları ölçüldü. Elde edilen kapnogram verileri daha sonra manuel olarak gonymetre kullanılarak alfa açısı hesaplandı. Taburcu edilen hastalara 30 gün sonra telefon ile aranarak akut atak ile acil servise tekrar başvuru durumları soruldu. BULGULAR: Hastaların 70'i (% 77,8) erkek, 20 (%22,2) kadın cinsiyetteydi. Hastaların yaş ortalaması 70,91 ± 11,81 idi. Hastaların acil servise geliş esnasında kapnogramdan ölçülen geliş alfa açıları ile 30 gün içerisinde tekrar başvurusu değerlendirildi. Hastaların 30 gün içerisinde tekrar başvuruyu tahmin etmede başvuru esnasındaki alfa açısının area under the curve (AUC) 0,696 ve Youden indeksi 0,422 iken sınır değeri 140,5 ( sensivite: %79,5, spesifite: %62,7 ) derece olarak hesaplandı (p=0.001). Hastaların 30 gün içerisinde tekrar başvurunu tahmin etmede taburculuk esnasındaki alfa açısının (AUC) 0,681 ve Youden indeksi 0,338 iken sınır değeri 135,5 ( sensivite: %76,9, spesifite: %56,9 ) derece olarak hesaplandı (p=0.003). SONUÇ: Çalışmamızın sonuçlarına göre alfa açısı tekrar başvuruyu öngörebilmektedir. Hasta yönetiminde oluşturulacak algoritmalarda alfa açısı nicel veri olarak klinisyenlere katkı sunabilir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: COPD patients constitute a significant number of patients who present to the emergency department with shortness of breath. Objective criterias are needed to determine the mortality and hospitalization decision of these patients. Side-stream EtCO2 measurement is a non-invasive, easy-to-interpret, fast, accessible and repeatable method. This study, aimed to show the relationship between the re-admission rate, the decision to discharge, and the level of disease severity in hypoxemic-hypercarbic patients who applied to the emergency department with mild and moderate COPD attacks, and the alpha angle on the capnograph. RATIONALE AND METHODS: This study was a prospective study. Patients who applied to the Emergency Department of Health Sciences University Kocaeli Derince Training and Research Hospital between 01.03.2021 and 01.03.2022 were included in the study. The clinical severity of patients presenting with respiratory distress was determined according to the GOLD 2020 guideline. EtCO2 levels and alpha angles of patients with mild to moderate acute dyspneic COPD attack were measured. The obtained capnogram data was then manually calculated using a goniometer alpha angle. The patients who were discharged were called by phone 30 days later and asked about their re-admission to the emergency department with an acute attack. RESULTS: Seventy (77.8%) of the patients were male and 20 (22.2%) were female. The mean age of the patients was 70.91 ± 11.81 years. The patients' re-admissions within 30 days were evaluated with the arrival alpha angles measured from the capnogram during the admission to the emergency department. While the area under the curve (AUC) of the alpha angle at the time of admission was 0.696 and the Youden index was 0.422, the cutoff value was calculated as 140.5 (sensitivity: 79.5%, specificity: 62.7%) degrees to predict re-admission within 30 days (p). =0.001). While the alpha angle (AUC) at discharge was 0.681 and Youden's index was 0.338, the cutoff value was calculated as 135.5% (sensitivity: 76.9%, specificity: 56.9%) degrees (p=0.003) to predict re-admission within 30 days. CONCLUSION: According to the results of our study, the alpha angle can predict re-admission to ED. Alpha angle can contribute to clinicians as quantitative data and algorithms could be created for patient management.