Exploration of the relationship between asprosin with oxidative stress index in obese Iraqi patients
Obez Iraklı hastalarda asprosın ile oksidatif stres endeksi arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 734715
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ ADEM, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA TAHA MOHAMMED
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışma 120 obez ve 60 sağlıklı kontrolü içeren bir vaka kontrolüdür. Obezlerin ortalama yaşı (34,2 ± 9,37) yıldı. kontrollerinki ise (29,22 ± 12,83) p değeri 0,038 idi. Öte yandan, sonuçlar, kontrollerin ağırlığının (69,15.1±6.5) hasta vakaları (81,6±11,96) p değeri = 0,011 ile anlamlı bir şekilde farklı olduğunu gösterdi, ancak bunların yüksekliği, kontrolün ortalama ve SD'sini etkilemeyebilir. Hasta grubu (161,54±7,49) ile karşılaştırıldığında (161,88±4,5), p değeri >0.05. BMI sonuçları, kontrollerin (22,13±3,8) hasta grubu vakalarından (29,9±4,0) önemli ölçüde farklı olduğunu gösterdi p-değeri 0,01.
Özet (Çeviri)
The present study is a case control that included 120 obese and also its included 60 healthy controls. The mean age of obese was (34.2 ± 9.37) years. whereas that of controls was (29.22 ± 12.83) p value 0.038,. On the other hand, the results showed that the weight of controls (69.15.1±6.5) is a significant different with patients cases (81.6±11.96) p value = 0.011 but the height thers no significant may be aafect mean and SD of control 161.88±4.5 as compared with patient group (161.54± 7.49), p value >0.05. The results of BMI showed that controls (22.13±3.8) are signicantly different from patients group cases (29.9±4.0) p-value 0.01.