Metabolik sendromlu çocuklardaace inhibitörü kullanımının insülindirenci ve lipid profili üzerine etkisi
Effects of ace inhibitors on insulin resistance and lipid profile in children with metabolic syndrome
  1. Tez No: 734742
  2. Yazar: EDA ÇELEBİ BİTKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEOMAN AKÇAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, T.C. Sağlık Bakanlığı Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Endokrinoloji Polikliniği'nden takipli, obeziteye bağlı metabolik sendromu olan 10 yaş üstü kız ve erkek çocuklarda ACE inhibitörü kullanımının insülin direnci, glukoz metabolizması, karaciğer yağlanması ve lipid profili üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. En az 1 yıllık takibi olan ve takiplerine düzenli gelen çocuklardan çalışmaya 30'u ACE inhibitörü kullanmayan (13'ü kız, 17'si erkek) ve 23'ü ACE inhibitörü kullanan (13'ü kız, 10'u erkek) 2 grup olmak üzere toplam 53 metabolik sendromlu çocuk dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the effects of ACE inhibitor use on insulin resistance, glucose metabolism, fatty liver and lipid profile in boys and girls over the age of 10 with obesity-related metabolic syndrome followed by the T.C. Ministry of Health Şişli Etfal Training and Research Hospital Pediatric Endocrinology Outpatient Clinic. Among the children with at least 1 year follow-up and regular follow-ups, there were 2 groups in the study, 30 of which did not use ACE inhibitors (13 girls, 17 boys) and 23 of them used ACE inhibitors (13 girls, 10 boys). A total of 53 children with metabolic syndrome were included.