Spor bilimleri alanında görev yapan akademisyenlerin dijitalleşme düzeylerinin akademik performansa etkisi
The effect of digitalization level on academic performance of academicians working in the field of sports sciences
- Tez No: 734788
- Danışmanlar: PROF. DR. EYYUP NACAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Günümüzde dijitalleşme kavramı her alanda hayatımızı etkilediği apaçık ortadır. 7'den 70'e insanoğlunun hayatının her noktasında etkin bir rol oynamaktadır. Dijital eğitimler, dijital sınavlar, dijital kitaplar, dijital ortamda hazırlanan bilimsel makaleler sayesinde eğitimde ve bilimde ilerlemeler kat edilmektedir. Akademisyenlerin unvanda yükselme ve bilimsel çalışma süreçlerinde teknolojinin yardımıyla dijital ortamlarda bilgiye ulaşmanın kolaylaşması akademik performansı olumlu yönde etkilediği düşünüldüğünden Türkiye'de spor alanında eğitim veren devlet üniversitelerindeki akademisyenlerin dijitalleşme düzeylerinin akademik performanslarına etkisinin incelemesi amaçlanmıştır. Araştırmamızın evrenini Türkiye'de devlet üniversitelerinde spor alanında eğitim veren 2166 akademisyen, örneklemini ise 511 akademisyen oluşturmaktadır. Katılımcılara 6 soruluk kişisel bilgi formu (Yaş, Cinsiyet, Medeni Durum, Unvan, Çalışma Yılınız ve Günlük Teknolojik Cihaz Kullanım Süresi) ile akademisyen dijitalleşme ölçeği ve akademik performans algı ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22.00 programına aktarılarak çalışma doğrultusunda belirlenen değişkenlerin yüzde ve frekans değerleri belirlenmiştir. Verilerin analizi için independent simples t-testinden ve tek yönlü varyans (Anova) testinden yararlanılmıştır. Akademisyen dijitalleşme ölçeği ile akademik performans algı ölçeği arasındaki ilişkiyi belirlemek için pearson kolerasyon testi kullanılmıştır. Ölçekler arasındaki etkinin tespit edilmesi için ise linear regresyon testinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, it is obvious that the concept of digitalization affects our lives in every field. It plays an active role in every aspect of human life from 7 to 70. Thanks to digital training, digital exams, digital books, and scientific articles prepared in a digital environment, advances are made in education and science. Since it is thought that the promotion of academicians in the title and the facilitation of access to information in digital environments with the help of technology in the scientific work processes positively affect academic performance, it is aimed to examine the effect of digitalization levels on academicians in state universities providing education in the field of sports in Turkey on their academic performance. The universe of our research consists of 2166 academicians who provide education in the field of sports in state universities in Turkey and 511 academicians constitute the sample. The participants used a Personal information form of 6 questions (Age, Gender, Marital Status, Title, Study Year, and Daily Technological Device Use Time) and an academician digitalization scale, and an academic performance perception scale. The obtained data were transferred to the SPSS 22.00 program and the percentage and frequency values of the variables determined in line with the study were determined. Independent samples t-test and one-way variance (ANOVA) test were used for the analysis of the data. Pearson correlation test was used to determine the relationship between the academician digitalization scale and the academic performance perception scale. A linear regression test was used to determine the effect between the scales.