Genç kadın basketbolcularda basketbola özgü oyunlara verilen psikolojik ve teknik cevapların etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of psychological and technical responses to basketball specific games in young female basketball players
- Tez No: 734789
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN SÜEL, DOÇ. DR. YUSUF SOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, basketbola özgü 2v2, 3v3 ve 4v4 dar alan oyunlarına (DAO) verilen psikolojik ve teknik cevapların etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya, yaşı 15.6 ± 0.7 yıl, boy uzunluğu 175.0 ± 4.9 cm, vücut ağırlığı 63.7 ± 7.0 kg, basketbol yaşı 5.6 ± 0.7, vücut kütle indeksi 20.8 ± 1.1 olan 18 genç kadın basketbolcu gönüllü olarak katılmıştır. Ölçümlere başlamadan önce basketbolculara ölçümler hakkında bilgi verilmiş ve ölçüm için gerekli belgeler imzalatıldıktan sonra çalışmaya katılan basketbolculara antropometrik ölçümler ve Yo-Yo Aralıklı Toparlanma Testi 1 (Yo-Yo IRT-1) yapılmıştır. Basketbola özgü 2v2, 3v3 ve 4v4 oyunlarda her set sonunda oyuncuların algılanan zorluk derecesi (AZD), fiziksel etkinlikten hoşlanma (FEH), görsel analog skala (GAS) ve duygu skalası (DS) cevapları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effects of psychological and technical responses to basketball-specific 2v2, 3v3, and 4v4 small-sided games (SSG). Eighteen young female basketball players whose age was 15.6 ± 0.7 years, height 175.0 ± 4.9 cm, body weight 63.7 ± 7.0 kg, basketball age 5.6 ± 0.7 years, body mass index 20.8 ± 1.1 voluntarily participated in the study. Before starting the measurements, the basketball players were informed about the measurements and after the necessary documents were signed, anthropometric measurements and Yo-Yo Intermittent Recovery Test 1 (Yo-Yo IRT-1) were applied to the basketball players participating in the study. In basketball-specific 2v2, 3v3, and 4v4 games, rating of perceived exertion (RPE), physical activity enjoyment scale (PACES), visual analog scale (VAS) and emotion (EM) responses of the players were determined at the end of each set.