Deneysel katarakt modeli oluşturulan civciv embriyolarında keten tohumu yağının antioksidan etkisinin araştırılması
Investigation of the antioxidant effect of flaxseed oil in chick embryos with experimental cataract model
- Tez No: 734968
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Dünya'daki en yaygın görme bozukluğu ve körlük nedenlerinden biri olan katarakt, lensin opaklığının artmasıyla karakterize bir görme problemidir. Uuzunsüreli kortikosteroid kullanımının kataraktın meydana gelmesindeki faktörlerden biri olduğunu bildiren literatür bilgisi mevcuttur. Tedavisinde cerrahi tercih edilse de alternatif tedavi yöntemleri arasında antioksidanların kullanımına yönelik çalışmalar bulunmaktadır. İyi bir alfa linolenik asit (ALA) ve linoleik asit (LA) kaynağı olan keten tohumu yağı (KTY) yapısındaki lignanlar sayesinde antioksidan özellik göstermektedir. Antioksidanlar vücutta oksidatif stresin aracılık ettiği patolojik süreçlere karşı koruyucu rolleri olan önemli ajanlardır. Literatürdeki bu veriler dikkate alındığında, çalışmamızda kortikosteroidle indüklenen civciv embriyo katarakt modelinde KTY'nin antioksidan etkisini araştırmayı amaçladık. Çalışma kapsamında 125 adet spesifik patojen free (SPF) döllenmiş yumurta kullanıldı. Yumurtalar; kontrol grubu, Hidrokortizon Hemisüksinat Sodyum (HC) grubu, düşük (0.1 ml HC ve 50 µL/yumurta KTY), orta (0.1 ml HC ve 100 µL/yumurta KTY) ve yüksek doz (0.1 ml HC ve 150 µL/yumurta KTY) KTY verilen gruplar olmak üzere 5 gruba ayrıldı. İfade edilen KTY ve HC dozları çalışmanın 15. gününde insülin enjektörleri vasıtasıyla koryoallantoik membrana enjekte edildi. 17. günde, tüm civciv embriyoları yumurtalardan çıkarıldı ve embriyoların bulbus oculi'leri diseksiyon mikroskobu kullanılarak diseke edildi. Her grupta yer alan embriyoların 9 tanesine ait lenslerdeki katarakt oluşumu değerlendirildi ve 8 embriyoya ait lenslerde biyokimyasal analizlerle glutatyon (GSH), malondialdehit (MDA), total antioksidan seviyesi (TAS), total oksidan seviyesi (TOS), kaspaz 3 ve kaspaz 9 düzeyleri ölçüldü. 7 embriyoya ait bulbus oculi'lerde ise histolojik olarak TUNEL boyama yöntemi ile pozitif boyanan apoptotik hücrelerin oranı belirlendi. Kontrol grubunda yer alan lenslerin tamamı şeffaftı ve hiç katarakt gözlemlenmedi. HC grubundaki lenslerin 6 tanesi 4. derece katarakt sergilemekteydi ve ortalama katarakt derecesi 3.3 olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Cataract, one of the most common causes of visual impairment and blindness in the world, is a vision problem characterized by increased opacity of the lens. There are studies reporting that the use of corticosteroids is one of the factors in the formation of cataracts. Although surgery is preferred in its treatment, there are studies on the use of antioxidants among alternative treatment methods. Flaxseed oil (FO), which is a good source of alpha linolenic acid (ALA) and linoleic acid (LA), shows antioxidant properties thanks to the lignans in its structure. Antioxidants are important agents that have protective roles against pathological processes mediated by oxidative stress in the body. Considering these data in the literature, we aimed to investigate the antioxidant effect of FO in the corticosteroid-induced chick embryo cataract model in our study. Within the scope of the study, 125 specific pathogen free (SPF) fertilized eggs were used. Eggs; The control group, HC group, low (0.1 ml HC and 50 µL/egg FO), medium (0.1 ml HC and 100 µL/egg FO) and high dose (0.1 ml HC and 150 µL/egg FO) FO groups were given. It was divided into 5 groups. Expressed FO and HC doses were injected into the chorioallantoic membrane with insulin injectors on the 15th day of the study. On day 17, all chick embryos were removed from the eggs and bulbus oculi of the embryos were dissected using a dissecting microscope. Cataract formation in the lenses of 9 embryos in each group was evaluated, and biochemical analyzes of glutathione (GSH), malondialdehyde (MDA), total antioxidant level (TAS), total oxidant level (TOS), caspase 3 and caspase 9 levels were measured in the lenses of 8 embryos. In the bulbus oculi of 7 embryos, the rate of apoptotic cells that were histologically stained positively by TUNNEL staining method was determined. All of the lenses in the control group were transparent and no cataracts were observed. Six of the lenses in the HC group exhibited grade 4 cataracts and the mean cataract grade was calculated as 3.3.