MgNi esaslı hidrojen depolayan şeritlerin üretilmesi ve özelliklerinin incelenmesi
Production of MgNi based hydrogen storage ribbons and investigation of the properties
  1. Tez No: 734975
  2. Yazar: SEFA EMRE SÜNBÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu çalışmada, Mg2Ni ikili ve Mg2-xNiAgx, Mg2-xNiFex ve Mg2-xNiTix (x=0,05, 0,1 ve 0,2) üçlü alaşımların melt spinning yöntemiyle şerit formunda üretilmesi ve hidrojen depolama özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda, Mg2Ni ikili ve Mg(2-x)NiMx (x=0,05, 0,1 ve 0,2; M:Ag, Fe ve Ti) üçlü alaşımları vakum ark ergitme yöntemiyle başarılı bir şekilde hazırlanmıştır. Hazırlanan alaşımlar melt spinning yöntemiyle şerit şeklinde üretilmiştir. Hem ark ergitmeyle hazırlanan alaşımların hem de melt spinning yöntemiyle üretilen şeritlerin XRD, SEM ve DTA analizleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca üretilen şeritlere TEM analizi gerçekleştirilmiş ve iki farklı hidrojen karakterizasyon yöntemleri ile hidrojen depolama özellikleri incelenmiştir. Üretilen şeritler arasından Fe ikame edilmiş Mg(2-x)NiFex (x=0,05, 0,1 ve 0,2) alaşımlarda yaklaşık %3,5 ile en yüksek hidrojen depolama özellikleri elde edilmiştir. Ayrıca elektrokimyasal hidrojen depolama özellikleri incelenmiş ve 20 çevrim sonunda, en iyi başlangıç deşarj kapasitesi 115,13 mAh/g ile Mg1,90NiTi0,1 numunesinde elde edilmiştir. En iyi kapasite koruma oranı ise % 36,47 ile Mg1,90NiFe0,1 numunesinde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to produce Mg2Ni binary and Mg(2-x)NiAgx, Mg(2-x)NiFex and Mg(2-x)NiTix (x=0.05, 0.1 and 0.2) ternary alloys in ribbon form by melt spinning method and to examine their hydrogen storage properties. In this context, Mg2Ni binary and Mg(2-x)NiMx (x=0.05, 0.1 and 0.2; M:Ag, Fe and Ti) ternary alloys were successfully prepared by vacuum arc melting method. Prepared alloys were produced in ribbon form by melt spinning method. XRD, SEM and DTA analyzes of both the alloys prepared by arc melting and the ribbons produced by the melt spinning method were carried out. In addition, TEM analysis was performed on the produced ribbons and hydrogen storage properties were investigated with two different hydrogen characterization methods. Among the produced ribbons, the highest hydrogen storage properties were obtained in Fe-substituted Mg(2-x)NiFex (x=0.05, 0.1 and 0.2) alloys with approximately 3.5 % wt. In addition, electrochemical hydrogen storage properties were investigated and the best initial discharge capacity was obtained in Mg1,90NiTi0,1 sample with 115.13 mAh/g at the end of 20 cycles. The best capacity retention rate was found in Mg1,90NiFe0,1 sample with 36.47%.