VIII.yüzyılda Türkistan'da iktidar mücadelesi ve Talas Savaşı
Struggle for power in Turkestan in the 8th century and Battle of Talas
- Tez No: 735071
- Danışmanlar: PROF. DR. MUALLÂ UYDU YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Türkistan, tarihî süreç içerisinde birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, birçok kültürü içerisinde barındırmış, ticaretin merkezi olmuş bir coğrafyadır. Bu da Türkistan'da iktidar ve zenginlik için çetin mücadelenin yaşanmasını kaçınılmaz kılmıştır. Türkistan'ı kendilerine kadim vatan olarak belirleyen Türklerin dışında Çinliler ve Araplar da bu topraklar ile bu özelliğinden dolayı yakından ilgilenmişlerdir. Bu ilgi bir taraftan Çin'i diğer taraftan Arapları bir süre sonra karşı karşıya getirmiştir. Tezimiz Türk, Arap ve Çin'in bu topraklardaki hâkimiyet mücadelesinin bir sonucu olan Talas savaşı üzerinedir. Arapların Türkistan seferleri, Türgişlerin yükselişi, Araplara karşı Türgiş Kağanı Su-lu'nun başarılı mücadelesi ve Talas savaşı detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Türkiye'de Türgişler ve Talas savaşı ile ilgili çok az çalışma yapılmıştır. Öyle ki Türgişler hakkında yapılan özgün çalışma 1998 yılına aittir. Tezimizde Türgişler, Su-lu Kağan ve Talas savaşı kaynakların ışığında üç bölümde ele alınmıştır. Birinci bölümde Türkistan coğrafyası ve Arapların Türksitan'a ilerleyişleri, ikinci bölümde Türgişlerin siyasî varlığı, üçüncü bölümde ise Talas savaşı ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkestan is a region that has witnessed to many civilizations, has contained many cultures in itself and has been a kind of emporium in the course of its history. Thus, struggles for wealth and power were inevitable in Turkestan. That's why Chineese and Arabs were interested in it as well as Turks. So in this thesis, we will discourse about Turkistan campaigns of Arabs and rise of Turgeshs, who are the first Turks adopt a sedentary life in history of Turks and Su-lu Kagan's success against Arabs and then eventually the Battle of Talas. This thesis that we intend to point to Su-lu Kagan and the Battle of Talas which is last studied in 1998, consists of four episodes. First episode explains geography and the frontiers of Turkestan, second episode explains the marching of Arabs towards Turkestan, third episode explains political presence of Turgeshs and fourth episode explains the Battle of Talas.