D-dimer değeri yüksek olan ve acil patoloji saptanmayıp taburcu edilen hastaların takibi ve sonuçlarının retrospektif analizi
Follow-up and retrospective analysis of the results of patients with HİGH D-dimer value and discharged with no emergency pathology
- Tez No: 735104
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM ÇIKRIKLAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Çalışmamızın amacı acil servise başvuran, D-dimer değeri yüksek olup acil patoloji saptanmayan hastaların taburculuktan sonraki süreçte yapılan takiplerinde morbidite ve mortalite oranının retrospektif olarak incelenmesidir. Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi AS'ine Ocak 2018-Aralık 2019 tarihleri arasındaki iki yıllık dönemde başvuran PE ön tanısı ile D-dimer tetkiki istenen 18 yaş üstü hastalar çalışmaya dâhil edilmiştir. D-dimer değeri yüksek olup bir patoloji saptanmayan ve taburcu edilen olgular hasta grubu olarak alınmıştır. Kontrol grubu olarak ise D-dimer negatif olup patoloji saptanmayan ve taburcu edilen hastalardan oluşmuştur. Çalışmaya 297 D-dimer (+) ve 297 D-dimer (-) olmak üzere toplam 594 olgu dâhil edilmiştir. D-dimer (-) grupta hasta oranı %1,68 (n=5) iken D-dimer (+) grupta bu oran %18,86 (n=56) olup aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0,001). Dimer (+) grupta en sık rastlanan hastalık pnömoni (n=11) ve Koroner Arter Hastalığı (n=5) olarak tespit edilmiştir. D-dimer (-) grupta exitus oranı %1,68 (n=5) iken D-dimer (+) grupta bu oran %11,78 (n=35) olup aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0,001). Sonuç olarak D-dimer pozitif grupta hem hastalık hem de mortalite oranı istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to retrospectively examine the patient in the emergency room in terms of morbidity and treatment in the follow-up period after the discharge of the patient with a high D-dimer value and no disease pathology. Patients over the age of 18, who applied to Bursa Uludağ University Faculty of Medicine in the two-year period between January 2018 and December 2019, were included in the study. Cases with high D-dimer values and no pathology detected and discharged were considered as the patient group. As the control group, it consisted of patients who were D-dimer negative and no pathology was found and were discharged. A total of 594 cases, 297 of which were D-dimer (+) and 297 D-dimer (-), were included in the study. While the rate of patients in the D-dimer (-) group was 1.68% (n=5), this rate was 56 18.86% (n=56) in the D-dimer (+) group, the difference was statistically significant (p=0.001) . The most common diseases in the dimer (+) group were pneumonia (n=11) and Coronary Artery Disease (n=5). While the exitus rate was 1.68% (n=5) in the D-dimer (-) group, this rate was 11.78% (n=35) in the D-dimer (+) group, and the difference was statistically significant (p=0.001). As a result, both morbidity and mortality rates were found to be statistically significantly higher in the D-dimer positive group.