Mekana feminist müdahale: Seçili örneklerle sokak sanatı
Feminist intervention to the space: Street art with selected examples
  1. Tez No: 735124
  2. Yazar: IRMAK MELEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada sokak sanatçısı kadınların üretim alanı olarak belirledikleri sokağın, kentsel bir mekan olarak hangi kodlarla inşa edildiği ve bu kodların toplumsal cinsiyet rolleri üzerinden kadınların deneyimine ve sanatsal üretimlerine etkisi incelenir. Hakim ideolojinin sokağı oluşturan kodlarının genel olarak kadınların deneyimlerini, özel olarak ise sanatçı kadınların sanatsal üretimlerini nasıl belirlediği ve buna karşılık seçilen kadın sanatçıların üretimlerinin erkek egemen kodları kırarak mekana nasıl müdahale ettikleri ortaya konur. Sanatçı kadınların sokağa sanatsal müdahaleleri, sokağı oluşturan unsurlar, bu unsurların cinsiyet ayrımcı kodları, kadınların sokakla kurdukları tarihsel ilişki ve bir üretim alanı olarak sokağı seçmelerinin etkileri feminist bir perspektifle ele alınır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is examined with which codes the street, which is determined as a production area by women street artists, is built as an urban space and the effects of these codes on women's experience and artistic production through gender roles. It is revealed how the codes of the dominant ideology that make up the street determine the experiences of women in general, and the artistic production of artist women in particular, and how the productions of selected women artists interfere with the space by breaking the male-dominated codes. Artist women's artistic interventions in the street, the elements that make up the street, the gender discriminatory codes of these elements, the historical relationship between women and the street and the effects of their choice of the street as a production area are discussed from a feminist perspective.