Türkiye'de toplumsal cinsiyet rollerinin kadının cinsel doyumuna etkisi üzerine yapılmış çalışmaların sistematik derlemesi
Systematic review of studies on the effect of gender roles on women's sexual satisfaction in Turkey
- Tez No: 735180
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜKET ÖRNEK BÜKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Toplumsal cinsiyet rolleri ile kadının cinsel doyumu arasındaki ilişkinin ortaya konması ve kadın cinselliğinin daha fazla konuşulması, kadınların cinsel doyumunun yükselmesi açısından oldukça önemlidir. Türkiye'de kadınların cinsel doyumu ile toplumsal cinsiyet rolleri üzerine yapılmış çalışmalar oldukça sınırlıdır. Bu çalışmanın konusu, Türkiye'de kadın cinselliği ve kadının cinsel doyumuna ilişkin yapılmış çalışmaların toplumsal cinsiyet eşitliği perspektifinden sistematik olarak değerlendirilmesidir. Sistematik derleme metodolojisinin kullanıldığı bu araştırmaya, 2000-2021 yılları arasında, YÖK Tez Merkezi ve Google Akademik veri tabanları aracılığıyla tam metin haline ulaşılabilen çalışmalar dahil edilmiştir. Çalışmanın amacı, Türkiye'de toplumsal cinsiyet rollerinin kadının cinsel doyumuna etkisi konusunda yapılmış çalışmaların incelenerek sistematik derlemesini yapmak, araştırmalarda mevcut olan eksiklikleri belirlemek, toplumsal cinsiyet rollerinin kadın cinselliği ve kadının cinsel doyumu üzerindeki sonuçlarına dikkat çekmek ve gelecekte yapılacak çalışmalar için araştırma önerileri sunmaktır. Literatür taraması;“toplumsal cinsiyet, toplumsal cinsiyet rolleri, kadın, cinsel haz, orgazm, cinsel zevk, cinsel doyum, cinsel mit”anahtar kelimelerinin çeşitli kombinasyonları ile gerçekleştirilmiştir. Veri tabanı taraması sonucunda elde edilen çalışmalar (n=109) öncelikle başlıklarına ve özetlerine göre incelenmiştir. Başlık ve özet incelemesinden sonra kalan çalışma sayısı 18 olup, ardından tam metin incelemesi yapılmıştır. Tam metin incelemesinin ve tekrar eden çalışmaların çıkarılmasının ardından sistematik derlemeye 3 çalışma dahil edilmiştir. Araştırmada kullanılan veri çekme aracı (kod cetveli) araştırmacılar tarafından oluşturulmuştur. Bu sistematik derleme araştırmasıyla; kadının cinsel doyumu ile toplumsal cinsiyet rollerinin ilişkisine dair kanıtların bulunduğu; ancak mevcut bulguların derinlemesine ele alınması için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğu sonucuna varılmıştır. Bu bağlamda, kadınların deneyimlerinin tüm çeşitliliği ile ortaya konulacağı ve feminist bakış açısı ile daha fazla çalışma yapılması önerilmektedir. Ek olarak bu çalışmada; kadınları cinsellik alanında eşit haklarından mahrum bırakan her uygulamanın ortadan kaldırılmasının, kadını ve kadın olma deneyimlerini ortaya koyan bilimsel akademik araştırmaların artmasının öneminin altı çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is very important to reveal the relationship between gender roles and women's sexual satisfaction and to talk more about women's sexuality in terms of increasing women's sexual satisfaction. Studies on women's sexual satisfaction and gender roles in Turkey are quite limited. The subject of this study is the systematic review of studies on women's sexuality and women's sexual satisfaction in Turkey from the perspective of gender equality. In this study, in which the systematic review methodology was used, the studies that were available in full text through YÖK Thesis Center and Google Academic databases between 2000-2021 were included. The aim of the study is to systematically review the studies on the effect of gender roles on women's sexual satisfaction in Turkey, to identify the deficiencies in research, to draw attention to the consequences of gender roles on female sexuality and female sexual satisfaction, and to present research recommendations for future studies. Literature review; It was carried out with various combinations of the keywords“gender, gender roles, woman, sexual pleasure, orgasm, sexual satisfaction, sexual myth”. The studies (n=109) obtained as a result of the database scanning were primarily examined according to their titles and abstracts. After the title and abstract review, the remaining number of studies was 18, followed by a full-text review. After the full-text review and the exclusion of duplicate studies, 3 studies were included in the systematic review. The data extraction tool (code ruler) used in the research was created by the researchers. With this systematic review research; there is evidence about the relationship between women's sexual satisfaction and gender roles; however, it was concluded that more research is needed to address the current findings in depth. In this context, it is suggested that women's experiences will be revealed in all their diversity and more studies should be conducted with a feminist perspective. Additionally, in this study; It was underlined the importance of eliminating every practice that deprives women of their equal rights in the field of sexuality, and the increase in scientific academic research that reveals women and their experiences of being a woman.