Tıp olgusunun resim sanatına yansıması
Reflection of the medical phenomenon to the art of painting
  1. Tez No: 735186
  2. Yazar: HURİYE GÜRE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER TAYFUR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Sanat, tıp ve bilim ilkçağlardan günümüze kadar süregelen ve birbiri ile etkileşimi dinamik ve ayrılmaz bir bütün olmuştur. Estetik değerleri ifade eden tıp, bilim ve teknoloji sanatla birlikte ortak özelliklere sahip kültür taşları oluşturur ve insan yaratıcılığının gücünü arttırır. Bilimsel ve teknolojik gelişmeler hem sıradan insanın hem de sanatçının hayatını en temelinden etkilemektedir. Dolayısıyla sanat-tıp ilişkisi kaçınılmazdır. Her ikisinin dili de evrensel olan resim sanatı ve tıp disiplininin tarih içinde birbirlerinin alanına yardımcı oldukları, birlikte geliştikleri ve kimi zaman birlikte hareket ettikleri bilinen bir gerçektir. Resim sanatının ilk örnekleri mağara duvarlarındaki ilkel çizimlerde görülmektedir. Bu çizimlerde günlük hayata ilişkin birçok detaya rastlandığı gibi, o günün tıp pratikleri ya da şifa arama/bulma yöntemlerine ilişkin de bilgi edinilebilmektedir. Bu da bize ilkel çağlardan itibaren resim sanatı ve tıp bilimi arasındaki ilişkinin önemini göstermektedir. Bilim tarihindeki her gelişme, sanatta da kendini göstermektedir. Bilimsel ve teknolojik gelişmeler, sanatçının da bakış açısını etkilemektedir. Bu çalışmada Kandinsky, Salvador Dali, Paul Klee, Van Gogh, Edward Munch, Frida Kahlo ve Picasso gibi tez çalışması içinde yer alan birçok sanatçı bu olaylardan etkilenerek insan vücudunun ne kadar çekici ve gizemli olduğunu göstermeye çalışmıştır. Bu çalışma içerisinde sanatın, bilimsel düşünce ve bilimsel araç-gereçlerden nasıl faydalanıldığı irdelenmeye çalışılmaktadır. Çalışmada, sanat tarihi boyunca farklı dönemlerde bu konu ile ilgili eserler üretmiş çeşitli ressamlar ele alınmaktadır. Araştırma sürecinde bilim ve sanatın etkileşimi, bilim ve teknolojideki gelişmeler ve bunların tıbba etkisi ile sanattaki yansıması görünür hale gelmektedir.
Özet (Çeviri)
Art, medicine and science have been a dynamic and inseparable whole from the ancient times to the present and their interaction with each other. Medicine, science and technology, which express aesthetic values, create cultural stones with common features and increase the power of human creativity. Scientific and technological developments affect the lives of both ordinary people and artists fundamentally. Therefore, the relationship between art and medicine is inevitable. It is a known fact that the art of painting and the discipline of medicine, both of whose languages are universal, helped each other in the field, developed together and sometimes acted together. The first examples of painting are seen in the primitive drawings on the cave walls. In these drawings, many details about daily life can be found, as well as information about the medical practices of that day or the methods of seeking/finding healing. This shows us the importance of the relationship between the art of painting and medical science since the primitive ages. Every development in the history of science also manifests itself in art. Scientific and technological developments also affect the perspective of the artist. Many artists involved in this thesis work, such as Kandinsky, Salvador Dali, Paul Klee, Van Gogh, Edward Munch, Frida Kahlo and Picasso, were influenced by these events and tried to show how attractive and mysterious the human body is. In this study, it is tried to examine how art, scientific thought and scientific tools are used. In this study, various painters who have produced works related to this subject in different periods throughout the history of art are discussed. In the research process, the interaction of science and art, developments in science and technology and their effects on medicine and their reflection in art become visible.