Türk halk kültüründe damat 'Samsun'un Tekkeköy ilçesi örneği'
Groom in Turkish folk culture 'example of Tekkeköy district in Samsun'
- Tez No: 735233
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA KADERLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Sociology, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmanın amacı Samsun'un Tekkeköy ilçesi Türk halk kültüründe damat(-lık) kurumu ve kimliğinin erkek kimliğinin inşasındaki rolünü ortaya koymaktır. Bu doğrultuda öncelikle Samsun'un Tekkeköy ilçesi Türk halk kültüründeki evlilik anlayışı ortaya koyularak yöredeki erkekliğin inşa sürecinin tamamlanmasındaki damat kimliği ve folklorunun algısal, davranışsal, icra, inanç ve maddi yönleri ele alınmıştır. Çalışma, Samsun'un Tekkeköy ilçesinde yapılmış olan saha araştırması sonucu elde edilen veriler çerçevesinde değerlendirilmiştir. Araştırmada, Samsun'un Tekkeköy İlçesi'nde erkeklik kimliğinin inşasında damatlık kurumunun bu inşanın tamamlanmasında belirleyici rolü olduğu sonucuna varılmıştır. Anahtar Sözcükler Erkeklik, Evlilik, Damat Folkloru, Tekkeköy
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the role of groom (-ness) institution and identity in the construction of male identity in Turkish folk culture in Tekkeköy district of Samsun. In this direction, first of all, the understanding of marriage in the Turkish folk culture of the Tekkeköy district of Samsun was revealed, and the perceptual, behavioral, performance, belief and material aspects of the groom's identity and folklore in completing the construction process of masculinity in the region were discussed. The study was evaluated within the framework of the data obtained as a result of the field research conducted in Tekkeköy district of Samsun. In the research, it has been concluded that the groom's institution had a determining role in the completion of this construction in the construction of the masculinity identity in the Tekkeköy District of Samsun. Key Words Masculinity, Marriage, Groom Folklore, Tekkeköy