Veteriner hekimlik mesleğinde iş sağlığı ve güvenliği farkındalığının değerlendirilmesi
Evaluation of occupational health and safety awareness in the veterinary profession
  1. Tez No: 735232
  2. Yazar: BAHADIR SÖĞÜT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESVET AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Dünyada gerçekleşen iş kazalarının %98 engellenebilir niteliktedir. Duygusal olma, aşırı güven, korkusuzluk, tecrübesizlik, işi sevmeme, kişisel koruyucu donanım kullanmama, tehlikeyi önemsememe ve benzeri durumlar güvensiz davranışları, iş yerinde kullanılacak makinaların yanlış planlanması, yetersiz aydınlatma ve termal konfor, düzensiz ve bakımsız çalışma ortamı, çalışana uygun olmayan mesai düzenlemesi, koruyucusuz makine ve teçhizat kullanımı ve benzeri etkenler güvensiz durumları, doğa olayları kaçınılmaz iş kazalarını ifade eden örneklerdir. Bahsi geçen kaza nedenlerinin önlenmesinde proaktif bir yaklaşımla kaynakta, ortamda ve çalışanda alınacak önlemler iş kazası riskini minimize edecektir. İş kazası ve meslek hastalıklarının gerçekleşmesinde en önemli faktör çalışandır. Çalışanlarda güçlü ve sürdürülebilir iş sağlığı ve güvenliği farkındalığı ile beraber güvenlik kültürünün oluşması sağlanmalıdır. Mesleğin birçok fiziksel, biyolojik, kimyasal ve psikolojik risk faktörü vardır. İşyeri sağlığı ve güvenliği konusunda farkındalığın artırılması, uygulayıcıda güvenli olmayan davranış ve durumlardan kaçınmak için farkındalık yaratacaktır. Bu nedenle, veteriner hekimin işe başlamadan önce önleyici tedbirler alarak iş kazası ve meslek hastalığı riskini azaltması öngörülmektedir. Bu tez için ankette sunulan sorular ile, iş sağlığı ve güvenliği bilincini artırmak, güvensiz davranışlardan-güvensiz durumlardan kaçınmak ve veteriner hekimde farkındalıklar oluşturmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
98% of occupational accidents in the world are preventable. Being emotional, overconfidence, fearlessness, inexperience, dislike of work, not using personal protective equipment, ignoring danger and similar situations, unsafe behaviors, wrong planning of machines to be used in the workplace, insufficient lighting and thermal comfort, irregular and neglected working environment, unsuitable working arrangement for employees, the use of unprotected machinery and equipment and similar factors are examples of unsafe situations, natural events and inevitable work accidents. Measures to be taken at the source, environment and employee with a proactive approach in the prevention of the aforementioned accident causes will minimize the risk of occupational accidents. The most important factor in the realization of work accidents and occupational diseases is the employee. It should be ensured that a strong and sustainable occupational health and safety awareness and safety culture are formed in the employees. Occupation has many physical, biological, chemical and psychological risk factors. The questions presented in the questionnaire for this thesis, it was aimed to increase the awareness of occupational health and safety, to avoid unsafe behaviors-unsafe situations and to raise awareness of the veterinarian.