Dejenere Hurwitz-Zeta fonksiyonu ve özellikleri
Degenerate Hurwitz-Zeta function and properties
- Tez No: 735257
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AÇIKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm tez içerisinde kullanılacak temel tanım ve teoremleri içermektedir. İkinci bölümde Gamma fonksiyonu, Digamma fonksiyonu ve Euler polinomlarının farklı genellemeleri ve özellikleri üzerine çalışılmıştır. Üçüncü bölümde Bernoulli polinomlarının ve Hurwitz-Zeta fonksiyonunun iki çeşit dejenere halleri tanımlanmış ve bunlar arasındaki ilişkiler elde edilmiştir. Bu bölümde ayrıca dejenere Digamma fonksiyonunun bazı yineleme bağıntıları elde edilmiştir. Son bölümde ise sonuçlar ve öneriler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis comprised of four chapters. The first chapter includes basic definitions and theorems that will be used in the thesis. In the second chapter two types degenerate states of Gamma function, Digamma function and Euler polynomials and their properties have been studied. In the third chapter, the two types of degenerated states of the Bernoulli polynomials and Hurwitz-Zeta function were defined and the relationships between them were obtained. Finally, some recurrence relations of the degenerate Digamma function was obtained. In the last chapter, contains conclusions and recommendations.