COVID-19 şüphesi ile çocuk acil servise gelen çocuklardan sürüntü alma işlemi sırasında uygulanan stres topunun çocukların ağrı ve anksiyete düzeyine etkisi
The effect of stress ball applied during the swabbing procedure on children's pain and anxiety levels who come to the pediatric emergency department with suspect of COVID-19
- Tez No: 735305
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL TOPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırma, 4-10 yaş aralığındaki COVID-19 şüphesi ile Çocuk Acil Servise gelen çocuklardan sürüntü alma işlemi sırasında uygulanan stres topunun çocukların ağrı ve anksiyete düzeyine etkisi belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Yenimahalle Eğitim ve Araştırma Hastanesi Mart 2021-Ağustos 2021 tarihleri arasında Çocuk Acil Servisine başvuran COVID- 19 şüphesi ile gelip sürüntü alınan 4-10 yaş arası ve araştırmaya katılmayı kabul eden çocuklar oluşturmuştur. Araştırma 30 kontrol, 30 deney grubu olmak üzere 60 çocuktan oluşmuştur. Verilerin toplanmasında Ebeveynler ve çocuklar için“Tanıtıcı Özellikler Formu”,“Wong Baker Yüzler Ağrı Ölçeği”,“Çocuk Korku Ölçeği”,“Çocuk Anksiyete Skalası ve Durumluluk”,“Girişim Takip Formu”ve“Stres Topu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde Ki-kare, Mann Whitney U testi, Wilcoxon testi, Fridman testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in the design of the stress ball on the central and anxiety level related to the swabbing process from the children who came to the Emergency Service with the surprise of COVID-19 at the age of 4-10. The study consisted of children aged 4-10 years who agreed to attend the Pediatric Emergency Service of Yenima Marti Yıldırım Beyazıt University Yenima Marthalle Training and Research Hospital between 2021 and August 2021 with the suspicion of COVID-19. The research has 60 children, 30 of which are in the control group and 30 in the experimental group.“Wong Baker Percentages Pain Scale”,“Child Anxiety Scale and Stateness ”,“Intervention Follow-up Form”and“Stress Ball”were used for educators and children in the children of the data. Chi-square, Mann Whitney U test, Wilcoxon test, Fridman test were used in the analysis of the data.