Haçlı Seferleri zamanında Doğu Akdeniz'de İtalyan Cumhuriyetleri'nin faaliyetleri
Activities of the Italian Republics in the Eastern Mediterranean during the Crusades
- Tez No: 735306
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN KAYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Ortaçağ'da İtalyan şehir devletlerinden Venedik, Ceneviz ve Pisa, VI. yüzyıldan itibaren hızla zenginleşerek Doğu Akdeniz ticaretini ele geçirdiler. Henüz güçlü devletlerin himayesinde gelişemeyen Napoli, Gaete, Amalfi ve Salerno gibi diğer İtalyan devletleri onlar kadar etkinlik gösterememiştir. Ayrıca bunların geri planda kalmasının bir başka nedeni Venedik, Ceneviz ve Pisa Cumhuriyetleri'ne rakip olabilecek alternatif bir gücün olmaması ve dönemin uluslar arası ticaret hayatında en hakim konumda olmalarıdır. İtalyanların ihtiyaç duyulan her türlü malzemeyi karşılaması ticaretin gelişmesini sağlamıştır. Haçlı Seferleri zamanında kara gücünün yetersiz kalması Haçlıları deniz yoluyla destek almaya itmiştir. Bu durumda devreye İtalyan Cumhuriyetleri Venedik, Ceneviz ve Pisa'nın girmesiyle Doğu Akdeniz'de birtakım değişiklikler ve güç dengesi farklılıkları oluşmuştur. Böylece gelişen ve değişen olaylar çeşitli bölge ve şehirleri ticari, siyasi ve kültürel olarak derinden etkilemiştir. XI. ve XIII. yüzyıllar arasında, İtalya'da tüccar bankerler ortaya çıkmış ve bu sayede bankacılık faaliyetleri ile Ceneviz'in düşük faizle ihtiyaç sahipleri için kredi sağlayan uygulamaları başlamıştır. İtalyanlar, ticaret hayatında hakimiyetlerini sağlamlaştırmak ve devletlerini güçlendirmek adına bazı politikalar izlemiş, idari ve mali tedbirler almışlardır. Bununla birlikte Doğu Akdeniz topraklarında kendilerine önemli ayrıcalıklar verilmiştir. Oynadıkları rol bakımından dönemlerinde kurmuş oldukları işletmeler ve şirketler ticareti geliştirirken, tarih sahnesinde Rönesans ve Reform hareketlerinin temelini atmışlardır.
Özet (Çeviri)
In the Middle Ages, Venice, Genoa and Pisa, which were Italian city-states, prospered rapidly as of the VI. century and took over the trade in the Eastern Mediterranean. Other Italian states such as Naples, Gaete, Amalfi and Salerno, which couldn't develop under the auspices of powerful states, couldn't show as much activity as they did. In addition, another reason why they remained in the background was that there wasn't alternative power that could rival the Republics of Venice, Genoa and Pisa, they were in the most dominant position in the international trade life of the period. The fact that Italians met all kinds of materials needed enabled the development of trade. Insufficient land power during the Crusades pushed the Crusaders to seek support by sea. In this case, with the involvement of the Italian Republics Venice, Genoa and Pisa, some changes and power balance differences occurred in the Eastern Mediterranean. Thus developing and changing events have deeply affected various regions and cities commercially, politically and culturally. Between the XI. and XIII. centuries, merchant bankers emerged in Italy, and thus, banking activities and the Genoese practices that provided loans for the needy with low interest began. Italians followed some policies and took administrative and financial measures in order to consolidate their dominance in business life and strengthen their states. However, important privileges were given to them in the lands of the Eastern Mediterranean. In terms of the role they played, while the businesses and companies they founded during their time developed trade, they laid the foundations of The Renaissance and Reformation movements on the stage of history.