COVID-19 pandemi döneminde hemoptizi nedenli hastane yatış sıklığının 2019 verileri ile karşılaştırılması
Comparison of hospitalization rate due to hemoptysis in the COVID-19 pandemic period to the data of 2019
- Tez No: 735335
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAGİHAN DURMUŞ KOÇAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Kalp Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Pandemi döneminde, hemoptizi nedenli hastaneye yatış sıklığında ve hemoptizi etyolojisinde farklılık olup olmadığının belirlenmesi. Gereç ve Yöntem: Çalışma dizaynı: Retrospektif gözlemsel kesitsel. Prepandemi grup: 11 Mart 2019-10 Mart 2020, Pandemi grup: 11 Mart 2020-10 Mart 2021 tarihleri arasında yatan hastalar çalışmaya uygunluk açısından incelendi. İki grup arasında hemoptizi nedenli hastaneye yatış sıklığı açısından fark olup olmadığı Z testi ile değerlendirildi. Gruplara ait kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında ki-kare testi, sürekli değişkenlerin karşılaştırılmasında ise parametrik (bağımsız gruplarda T-testi) ve non-parametrik (Mann-Whitney U) testler kullanıldı. İstatistiksel olarak p ≤0,05 anlamlı kabul edildi. Bulgular: Gruplar arasında yaş (p=0.20), cinsiyet (p=0.53) ve ortanca yatış süresine (p=0.37) göre farklılık saptanmadı. Hemoptizi nedenli yatış oranı prepandemi grubunda %1.9 iken, pandemi grubunda %2.2 (p=0.07) bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to determine the differences in hospitalization rate and etiology of hemoptysis between prepandemic and pandemic period. Material and Methods: Our study was designed as retrospective observational and cross-sectional. We evaluated eligibility of patients for our study and grouped them as prepandemic (hospitalized in March 2019-March 2020) and pandemic (hospitalized in March 2020-March 2021). Z-test was used to determine whether there is a difference according to hospitalization rate between two groups. We used chi-square test for comparison of categorical variables, parametric and non-parametric tests to compare for continuous variables. A p value ≤0.05 was considered statistically significant. Results: There were no significant differences between two groups for age (p=0.20), sex (p=0.053) and the median days of hospitalization (p=0.37). The hospitalization ratio with hemoptysis was found 1.9% in the prepandemic group and 2.2% (p=0.07) in the pandemic group.