Covid 19 Pandemi sürecinde kargo firmaları tarafından gerçekleştirilen ilişkisel pazarlama faaliyetlerinin kurumsal müşterilere ait hizmet kalite algısı üzerindeki rolü: Konya örneği
The Role of Relationship Marketing Activities Carried Out by Cargo Companies on The Service Quality Perception of Corporate Customers During The Covid19 Pandemic: The Case Of Konya
  1. Tez No: 735336
  2. Yazar: MÜKREMİN YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇAKIRKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Pazarlama ve Lojistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kargo firmaları Covid-19 (koronavirüs) pandemi döneminde gizli kahramanlar olarak görülebilmektedir. İnsanlar salgın süresince evlerinde kalırken kargo firmalarında çalışanlar hep sahada yer almışlardır. Pandemi öncesinde kargo firmalarını kullanmayan insanlar dahi Covid-19 pandemi döneminde kargo hizmetlerinden faydalanmışlardır. Bu kişiler ihtiyaçlarını online ortamlardan almışlar ya da yakınlarının yanlarına gidemedikleri için hediyeler göndermişlerdir. Kargo firmalarının kullanımı bu dönemde artış gözlenmiştir. Günümüzde işletmeler arasında rekabet ortamının çok çetin olduğu bilinmektedir. İşletmeler bu rekabet ortamında müşteriler ile iyi ilişkiler kurup onların sadık müşteri olmalarını sağlamaya çalışmaktadır. Çünkü iyi kurulmuş ilişki karşılıklı kazanç sağlayacaktır. Bunun için işletmeler ilişkisel pazarlama kullanımına yönelmektedir. Rekabet ortamında avantaj sağlamanın bir diğer yolu da işletmelerin kalite kavramına önem vermeleridir. Müşterilerin ihtiyaçlarını iyi anlayıp, bu doğrultuda hizmet sunmak hem hizmet kalite algısını yükseltecek hem de ilişkileri güçlendirecektir. Covid-19, zamanla tüm dünyanın etkilendiği bir pandemiye dönüşmüştür. Bu nedenle bütün işletme dalları belirlenen yasaklara, kurallara uymak durumunda kalmışlardır. Böylesi kriz dönemlerinde işletmelerin, müşterileri ile ilişkilerini kesmemeleri aksine daha da arttırmaları gerekmektedir. Çünkü psikolojik olarak sıkıntıda olabilecek müşteriler, belki de işletmeden gelecek bir doğum günü mesajı ile mutlu olabilecek ve işletmeye sempati besleyebilecektir. Bu tarz salgın dönemlerinde işletmeler ilişkisel pazarlama faaliyetlerini gözden geçirmeli ve varsa eksik yönlerini gidermelidir. Çünkü müşteriler, zor günlerinde yanlarında olan, kendilerini önemseyen ve ihtiyaçlarını gideren işletmeleri tercih etmektedirler. Aynı zaman da salgın dönemin de tüketiciler satın aldıkları ürün ve hizmetler konusunda daha hassastırlar. Bulaş riski nedeniyle kalitesi düşük ya da hijyen yönünden temiz olmayan ürünleri tercih etmemektedirler. Dolayısıyla pandemi dönemi kalite kavramının daha da ön plana çıkmasına sebebiyet vermiştir. Bu çalışma Konya ilinde faaliyet gösteren ve Covid-19 döneminde kargo hizmeti almış olan kurumsal müşteriler üzerinde gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cargo companies can be seen as hidden heroes during the Covid-19 (coronavirus) pandemic period. While people stayed at home during the epidemic, those working in cargo companies have always been in the field. Even people who did not use cargo companies before the pandemic benefited from cargo services during the Covid-19 pandemic period. These people received their needs online or sent gifts to their relatives because they could not go to them. An increase was observed in the use of cargo companies in this period. Today, it is known that the competitive environment between businesses is very tough. In this competitive environment, businesses try to establish good relations with customers and ensure that they become loyal customers. Because a well-established relationship will provide mutual benefit. For this, businesses turn to the use of relationship marketing. Another way to gain an advantage in a competitive environment is that businesses attach importance to the concept of quality. Understanding the needs of customers and providing services in this direction will both increase the perception of service quality and strengthen relations. Covid-19 has turned into a pandemic that has affected the whole world over time. For this reason, all business branches had to comply with the prohibitions and rules. In such crisis periods, businesses should not cut their relations with their customers, but rather increase them. Because customers who may be in psychological distress will be happy and sympathetic to the business, perhaps with a birthday message from the business. In such epidemic periods, businesses should review their relational marketing activities and correct their deficiencies, if any. Because customers prefer businesses that stand by them in difficult times, care about them and meet their needs. At the same time, consumers are more sensitive about the products and services they buy during the epidemic period. Due to the risk of contamination, they do not prefer products that are of low quality or that are not hygienically clean. Therefore, the pandemic period caused the concept of quality to come to the fore even more. This study was carried out on corporate customers operating in Konya and receiving cargo service during the Covid-19 period.