Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin psikolojik dayanıklılıklarının akademik başarıya etkisi; Ege bölgesi örneği
The effect of psychological resilience of faculty of sports sciences students on academic achievement: The example of aegean region
  1. Tez No: 735341
  2. Yazar: UTKU GÜNAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Üniversite öğrencileri, akademik başarıya ulaşmak için psikolojik dayanıklılık gerektiren, sınıflar arası veya yükseköğretime geçiş sırasında stres faktörlerine karşı giderek daha savunmasız hale gelebilir. Bu çalışma Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören öğrencilerin psikolojik dayanıklılık profillerini çıkarmayı ve psikolojik dayanıklılığın akademik başarıları üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmaktadır. Araştırmaya Ege Bölgesi'nde yer alan Spor Bilimleri Fakültelerinde aktif olarak öğrenim görmekte olan 111 kadın ve 190 erkek olmak üzere toplamda 301 öğrenci katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak 21 maddeden ve üç alt boyuttan oluşan Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (PDÖ) ve öğrencilerin akademik başarılarını belirlemek için genel not ortalamaları kullanılmıştır. Veri analizi SPSS programında yapılmış olup, verilerin normalliği Kolmogorov-Smirnov testi ile sınanmıştır. Psikolojik dayanıklılığın akademik başarı ile olan ilişkisi Spearman ilişki testi, değişkenlerin arasındaki fark, Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testi ile değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda öğrencilerin psikolojik dayanıklılık düzeyi ile not ortalaması arasında düşük düzeyde anlamlı ilişki olduğu; bununla birlikte öğrencilerin PDÖ puanlarında, cinsiyete, spor yaşına ve öğrencilerin okudukları bölüme göre anlamlı düzeyde fark olmadığı; ancak ekonomik durum, aktif spor yapma durumu, lisansüstü düşünce durumu ve uğraştıkları spor branşına göre anlamlı düzeyde fark olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, psikolojik dayanıklılığın ve belirli demografik özelliklerin, SBF öğrencilerinin akademik başarısı üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir. Bu özgün çalışma, SBF öğrencilerinin akademik olarak kendilerini geliştirmelerine yönelik olarak, psikolojik dayanıklılık kavramının ve belirli demografik özelliklerin daha fazla dikkate alınması gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
University students may become increasingly vulnerable to stressors during the transition to higher education or between classes that require resilience to achieve academic success. This study is carried out to determine the psychological resilience levels of the students studying at the Faculty of Sport Sciences and to determine the effect of psychological resilience on their academic achievement. A total of 301 students, 111 women and 190 men, actively studying at the Faculty of Sport Sciences in the Aegean Region, participated in the research. PRS (Psychological Resilience Scale), consisting of 21 items and three sub-dimensions, was used as data collection tool in the study and overall grade point averages were used to determine the academic success of the students. Data analysis was done in SPSS program and normality of data was tested with Kolmogorov-Smirnov test. The relationship between psychological resilience and academic achievement was evaluated with the Spearman relationship test and the difference between the variables was evaluated with the Mann Whitney U and Kruskal Wallis test. According to the data obtained, there is a low level of significant relationship between the psychological resilience level of the students and their grade point average; however, there was no significant difference in the PRS scores of the students according to gender, sports age and the department of faculty; however, it has been determined that there is a significant difference according to the economic situation, active sports status, master degree thinking status and the sports branch they are engaged in. As a result, it has been determined that psychological resilience and certain demographic characteristics have an effect on the academic success of sport science faculty (SSF) students. This original study highlights the need for greater consideration of the concept of resilience and certain demographic characteristics for SSF students' academic self-development.