Servikal disk hernisi olan hastaların boyun kaslarındaki olası değişikliklerin manyetik rezonans görüntülerinde değerlendirilmesi
Evaluation of possible changes in neck muscles of patients with cervical disc herniation on magnetic resonance images
- Tez No: 735342
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLYAS UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma, boyun ağrısı şikayeti ile başvurmuş hastaların MR görüntüleri üzerinde yapılan retrospektif bir çalışmadır. Boyun ağrısı olan hastalar ile servikal disk hernisi bulunan hastaların boyun bölgesi kas yapısını inceleyerek farklılıkları belirlemek ve klinisyenlere tedavi stratejilerini belirlemede rehber olmak amaçlandı. Bu amaç doğrultusunda boyun ağrısı ile başvurmuş ancak servikal disk hernisi olmayan 54 kişi ve servikal disk hernisi tanısı almış 60 hasta olmak üzere toplam 114 kişiye ait görüntü üzerinde çalışıldı. C4-C5 ve C6-C7 arasındaki discus intervertebralis seviyesinden prevertebral (Pre), erektor spina (ES), levator scapula (LS) ve sternocleidomastoideus (SKM) kaslarının kesit alanları ile 'Jackson stres çizgileri' kullanılarak servikal lordoz açıları hesaplandı. Servikal disk hernisi bulunan grupta C5-C6 discus intervertebralis seviyesinde Pre ve LS kaslarında hipertrofi belirlendi (Kontrol ve disk hernili gruplarda sırasıyla Sol Pre: 0.90 cm2 - 1.07 cm2, p=0.027; sağ Pre: 0.88 cm2 - 1.02 cm2, p=0.045 / Sol LS: 2.00 cm2 - 2.38 cm2; Sağ LS: 1.95 cm2 - 2.51 cm2, p=0.003). Boyun düzleşmesi ile ES kası arasında düşük negatif korelasyon (-0.30
Özet (Çeviri)
This study is a retrospective study on MR images of patients who applied with the complaint of neck pain. It was aimed to determine the differences by examining the neck region musculature of patients with neck pain and patients with cervical disc herniation and to guide clinicians in determining treatment strategies. For this purpose, images of a total of 104 people, 54 people who applied with neck pain but did not have cervical disc herniation, and 60 patients who were diagnosed with cervical disc herniation, were studied. The cross-sectional areas of the prevertebral (Pre), erector spina (ES), levator scapula (LS) and sternocleidomastoideus (SCM) muscles from the discus intervertebral level between C4-C5 and C6-C7 and the lordosis angles were calculated using 'Jackson stress lines'. Hypertrophy of Pre and LS muscles at the level of C5-C6 discus intervertebralis was determined in the group with cervical disc herniation (Left Pre: 0.90 cm2 - 1.07 cm2, p=0.027; right Pre: 0.88 cm2 - 1.02 cm2, p=0.045 / Left LS: 2.00 cm2 - 2.38 cm2; Right LS: 1.95 cm2 - 2.51 cm2, p=0.003 in the control and disc herniated groups, respectively). Low negative correlation between neck straightening and ES muscle (-0.30