Yasin suresinin meani ilmi açısından değerlendirilmesi
Evaluation of surah Yasin in terms of meani science
- Tez No: 735368
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYDER KHALEEL ISMAEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Çalışma da Yasin suresinin meânî ilmi yönünden incelemeleri mevcuttur. Bu incelemeler içerisinde giriş bölümü kısmında çalışmanın önemi ve amacı, konusu yer almaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde Yasin suresinin genel çerçevede incelemeleri vardır. İkinci bölümde haber ve cümle hakkında bilgiler verildikten sonra surede olan haberi cümleler, bu cümlelerin gayeleri, inşâ ve bununla alakalı olarak emir, nehiy, istifhâm, nida ve bunların sûredeki gayeleri ifade edilmektedir. Çalışmanın üçüncü bölümünde Yasin suresinde bulunan müsnedün ileyh ve müsnedin durumları ile filin müteallakları ve sözün zahiri duruma uygun gelmemesi konuları ele alınmaktadır. Çalışmanın son bölümünde ise sûredeki kasr, fasıl, vasıl, icaz ve itnab üslupları üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the study, there are examinations of the Surah Yasin in terms of financial science. The importance and purpose of the study is included in the introduction part of these examinations. In the first part of the study, there are examinations of Surah Yasin in general framework. In the second part, after giving information about the news and the sentence, the news sentences present in the surah, the purposes of these sentences, the insha and the related orders, nehiy, istifhâm, nida and their purposes in the surah are expressed. In the third part of the study, the situations of musnadun ileyh and musnad in the surah and the subjects of the elephant and the inappropriateness of the verbal situation are discussed. In the last part of the study, the styles of kasr, fasil, vasıl, îcâz and itnab in the surah are discussed.