Hipertansiyonlu çocuklarda UMOD gen varyantları ve kardiyovasküler komplikasyonlar arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between UMOD gene variants and cardiovascular complications among children with hypertension
- Tez No: 735367
- Danışmanlar: PROF. DR. FIRAT KARDELEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Cardiology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Hipertansiyon dünya çapında en büyük halk sağlığı sorunlarından biridir. Günümüzde obezite artışı ile birlikte, bu durum çocuklarda da belirgin hale gelmiştir. Geçmişte, çocuklarda en sık renovasküler hastalıklara bağlı sekonder hipertansiyon görülmekteydi; ancak günümüzde, obezite sıklığındaki artışla beraber yerini primer hipertansiyona bırakmıştır. Kan basıncını; renal, endokrin, vasküler nedenler ve diğer bazı mekanizmalarla kontrol edilir ve bu mekanizmaların her birinde ise, çoklu genler düzenleyici rol oynar. İşte bu genlerdeki varyantların tanımlanması hipertansif çocuk hastalar için takip ve tedavi açısından önem arz etmektedir. Halihazırda kan basıncı ve hipertansiyon ile ilişkili, 500 den fazla tek nükleotid polimorfizmi(SNP) tanımlanmıştır. Yapılmış çok sayıda erişkin çalışmasında, hipertansiyon ile ilişkili tanımlanmış en güçlü gen varyantları ise UMOD gen varyantlarıdır. Çocuk hasta grubunda, günümüzde hala yapılmış çalışmaya rastlanmamış olmakla beraber, yetişkin çalışmalarından referansla, kronik böbrek hastalığı ve hipertansiyon ile ilişkisi yüksek UMOD gen varyantları tanımlanmıştır. UMOD gen varyantlarının sıklığının %80 olduğu saptanmış. Bu gen varyantlarının; kronik böbrek hastalarında %20, hipertansiyon hastalarında ise %15 risk artışına neden olduğu saptanmıştır. Bu bilgiler ışığında, UMOD promoter bölgeside yer alan ve hipertaniyonla ilişkisi konusunda güçlü kanıtlar olan; rs4293393(UMOD42), rs13333226(UMOD13), rs11864909(PDILT) hedef varyantları ile kardiyovasküler komplikasyonlar arasındaki ilişki tarafımızca değerlendirildi. Aynı zamanda da takip ettiğimiz hasta popülasyonundaki tanımlayıcı analizler yapıldı. Hasta popülasyonumuzda kan basıncı yüksekliğinin prevalansı, erkeklerde %69.7, kızlarda ise %30.3 olarak saptandı. Vaka grubunda obezite sıklığı %26.7 olarak belirlendi. Hastaların %68'inde primer hipertansiyon, %22.9'unda renovasküler hastalığa bağlı sekonder hipertansiyon ve %9.1'inde ise diğer nedenlere bağlı sekonder hipertansiyon saptandı. Detaylı kardiyak incelemesi yapılan 66 hastadan 37'sinde diyastolik disfonksiyon saptandı. Hastaların 16(%24.2)'sında sol venrikül hipertrofisi ve sistolik disfonksiyon olmaksızın diyastolik disfonksiyon saptandı. Diyastolik disfonksiyon saptanan toplamda 37hastanın 20(%54)'sinde en az bir allel için değiştirici mutasyon saptanmıştır. Hastalara rutin poliklinik ziyaretlerinde yapılan M-mode EKO görüntülemesi ile hipertansif hasta izleminin yeterli olmayacağı ve kardiyak etkilenimin daha erken bulgusu olan diyastolik disfonksiyonu saptamak ve yakın takip ve önlem adına, bu hastalara doku doppler yapılması gerekliliği çalışmamızda çıkarımımız olmuştur. Bu durum; hastalarda, rutin izlemde yalnızca konvansiyonel EKO görüntüleme ile izlem yapılıyor olması sebebiyle, hastaların erken dönem diyastolik disfonksiyonlarının gözden kaçabileceği ve ilerleyen dönem komplikasyonlar açısından geri dönüşsüz olabileceği de göz önünde bulundurulmalıdır. Bu hastalara doku doppler görüntüleme yapılıp diyastolik kardiyak fonksiyonların izleminin önemi,çalışmamızla da bir kez daha ortaya konmuş olması adına önem arz etmekedir. Bizim çalışmamızda, hipertansif grupta UMOD gen varyantları ile sol ventrikül hipertrofisi açısından, istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. Ancak yaptığımız çalışmanın daha geniş bir popülasyonda yapılması halinde anlamlı sonuçlarla karşılaşılacağı düşünülmektedir ve bu nedenle literatür daha fazla sayıda hastaya ulaşılarak yapılacak yeni çalışmalarla desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
Hypertension is one of the biggest public health problems in the world. With the increasing frequency of obesity, this problem is more evident in children. While in the past, the most common type of hypertension in children was secondary to renovascular disease, today, we see primary hypertension as the most common type because of the increasing prevalence of obesity. Specific renal, endocrine, vascular, and other mechanisms play a regulatory role in maintaining blood pressure, and each of those mechanisms is regulated by multiple genes. Identifying variants in these genes is essential in terms of followup and treatment for hypertensive pediatric patients. Over 500 single nucleotide polymorphisms associated with blood pressure and hypertension are already discovered. Numerous studies on adult patients show that the strongest linked ones are UMOD gene variants. Despite the lack of studies that include pediatric patients, adult studies show UMOD gene variants closely related to chronic kidney disease and hypertension. UMOD gene variant frequency was found to be 80%. These mutations increase the risk of chronic kidney diseases by 20% and hypertension by 15%. In light of this information, we evaluated the relationship between cardiovascular complications and three mutations located in the UMOD promoter region showing strong evidence of an increase in the risk of hypertension which were; rs4293393(UMOD42), rs13333226(UMOD13), and rs11864909(PDILT). At the same time, descriptive analyses were performed on our patient population. The prevalence of increased blood pressure in our population was 69.7% for males and 30.3% for females. The prevalence of obesity in the case group was 26.7%. When divided by the etiology, 68% had primary hypertension, 22.9% had hypertension secondary to renovascular disease, and 9.1% had hypertension secondary to other causes. On detailed cardiac examination of 66 patients, 37 had diastolic dysfunction 16 of which did not have any evidence of left ventricular hypertrophy or systolic dysfunction. 20 (54%) of these 37 patients had a substitution mutation on at least one allele of the before-mentioned genes. We concluded that the follow-up of hypertensive patients with M-mode echocardiographic imaging performed during routine outpatient clinic visits would be insufficient. Instead, these patients should be evaluated using tissue Doppler to detect diastolic dysfunction, an earlier marker for cardiac involvement. 59 Since conventional echocardiography is used for the routine follow-up of these patients, early diastolic dysfunction might be overlooked, which may be irreversible in terms of cardiac complications. Our study again showed the importance of using tissue doppler to investigate these patients' diastolic cardiac functions. Our study did not find a statistically significant correlation between UMOD gene variants and left ventricular hypertrophy in the case group. Since our study is the first to examine the relationship between genetics of hypertension and cardiovascular complications in pediatric population, it should be supported by studies involving larger patient groups.