Polisin zor ve silah kullanma yetkisi ve bu yetkinin insan hakları standartlarına uygunluğu
The police's power to use force and weapons, and this power's compliance with human rights standards
  1. Tez No: 735370
  2. Yazar: BUKET KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜSLÜM AKINCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 463
Özet
Türkiye'de polisin zor ve silah kullanma yetkisi ve bu yetkinin kullanımın neden olduğu insan hakları ihlallerinin incelendiği bu çalışma, polisin hukuka aykırı eylemlerinin nedenlerini araştırarak insan hakları ihlallerinin engellenmesine yönelik hukuki çözümler bulmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde polis- devlet ilişkisi modern devlette polisi ortaya çıkaran tarihsel gelişmeler bağlamında literatür taraması yöntemiyle incelenmiş, ikinci bölümde polisin zor ve silah kullanma yetkisinin koşulları, kapsamı ve sınırları ulusal ve uluslararası hukuk boyutuyla normatif olarak belirlenmiştir. Son bölümde ise polisin zor ve silah kullanma yetkisinden devletin sorumluluğu araştırılmıştır. Sorumluluğa ilişkin inceleme ulusal hukukta idari sorumluluğu, uluslararası hukukta da Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi kapsamında sorumluluğu içerecek şekilde yargı kararlarının incelenmesine dayanmaktadır. Nihayet Türkiye'de polisin zor ve silah kullanma yetkisinin kapsamının ve sınırlarının belirlenmesini güçleştiren ve bu yetkinin orantısız kullanılmasına neden olan hukuki sorunlar ortaya konarak bu yetkinin kullanımından kaynaklanan insan hakları ihlallerini minimuma indirecek araçlar araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study which is based on the police's authority to use force and weapons in Turkey, and the human rights violations caused by the use of this authority, aims to find legal solutions for the prevention of human rights violations by investigating the reasons for the unlawful actions of the police.In the first part of the study, the police-state relationship was examined in the context of historical developments that revealed the police in the modern state, through literature review. In the second part, the conditions, the scope, and the limits of the police's authority to use force and weapons are normatively determined through national and international law.The liability of the state for the police's authority to use force and weapons has been investigated in the last part of the study. The examination of responsibility is based on the examination of judicial decisions, including administrative liability in national law and liability under the European Convention on Human Rights in international law.Finally, the legal problems that make it difficult to determine the scope and limits of the police's power to use force and weapons in Turkey and cause the disproportionate use of this power has been revealed and the means to minimize the human rights violations arising from the use of this power have been investigated.